nasiona kopru włoskiego
©PicciaNeri/Fotolia

Czy każdy może pić herbatę z kopru włoskiego?

nasiona kopru włoskiego
©PicciaNeri/Fotolia

Herbata z kopru włoskiego ma działanie rozkurczowe i wiatropędne, usuwa wzdęcia i pobudza produkcję soku żołądkowego. Z tego względu zaleca się picie jej osobom, które cierpią na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Herbata z kopru włoskiego wzmaga również laktację. Nie powinno jednak podawać się jej niemowlętom.

Herbata z kopru usuwa wzdęcia

Koper włoski usuwa wzdęcia i poprawia trawienie. Odpowiadają za to zawarte w jego owocach olejki eteryczne (anetol i fenchon). Poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich przewodu pokarmowego działa rozkurczowo, działa wiatropędnie i usuwa wzdęcia. Ponieważ oprócz tego zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i pobudza perystaltykę jelit, usprawnia trawienie. Żeby pozbyć się wzdęcia, należy wypić pół szklanki herbaty z kopru po posiłku.

Herbata z kopru wspomaga laktację

Herbata z kopru wspomaga też laktację. Kobiety, które potrzebują środka zwiększającego ilość mleka, powinny pić pół szklanki herbaty dwa razy dziennie.

W jakiej postaci dostępna jest w sprzedaży herbata z kopru włoskiego?

Owoce kopru włoskiego można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Opakowanie zawierające 50 g owoców kosztuje ok. 2,5-3 zł.

 

Łyżeczkę owoców kopru włoskiego należy rozgnieść lub rozetrzeć, a następnie zalać 1/2 szklanki wrzącej wody. Herbatkę należy zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Po tym czasie należy ją przecedzić i wypić.

 

Herbatkę z kopru włoskiego można też kupić w torebkach. Cena opakowania zawierającego 30 torebek wynosi ok. 3-4 zł.

Kto nie powinien pić herbatki z kopru włoskiego?

Herbaty z kopru nie powinny pić osoby uczulone na koper włoski. Herbaty z kopru powinny też unikać kobiety w ciąży, zwłaszcza w jej początkowym okresie, ponieważ mogą zwiększać ryzyko poronienia.

 

Z uwagi na dużą ilość żeńskich hormonów płciowych herbatka z kopru może niekorzystnie wpływać na rozwój płciowy dzieci. Z tego powodu najlepiej jest zrezygnować z podawania jej niemowlętom.


Przeładuj

Trendy na wiosnę 2020 w pigułce. Oto 5 największych hitów, które będziemy nosić tej wiosny

zobacz 01:14