Kwiat białej lilii wodnej
©lepis/Fotolia

Lilia wodna, czyli nenufar – roślina ozdobna i lecznicza

Kwiat białej lilii wodnej
©lepis/Fotolia

Grzybień biały nazywany jest także nenufarem lub lilią wodną. Grzybień biały jest rośliną lekarską. Ze względu na zagrożenie naturalnych stanowisk występowania lilii wodnej, została ona objęta ochroną.

 

Nie należy samodzielnie przygotowywać medykamentów z grzybienia białego, ponieważ jest rośliną trującą. Trujące są wszystkie organy rośliny. Objawami zatrucia lilią wodną są zaburzenia oddychania i stan nadmiernego pobudzenia.

Lecznicze właściwości i zastosowanie lilii wodnej

Lilia wodna jest rośliną ozdobną i leczniczą. Surowcem zielarskim jest korzeń grzybienia oraz świeży kwiat i liście lilii wodnej. W kwiatach lilii wodnej znajdują się kwasy organiczne, śluzy, garbniki, glikozydy, alkaloidy seskwiterpenowe i substancje mineralne. Napar ze świeżych kwiatów grzybienia ma właściwości uspokajające. Działa nasennie i hamuje pobudzenie seksualne. Kwiaty lilii wodnej są jednym ze składników wody kwiatowej. Napar z kwiatów grzybienia białego łagodzi zaburzenia pracy serca. Działa przeciwskurczowo. Łagodzi poczucie lęku i niepokoju. Według niektórych przedstawicieli medycyny alternatywnej nalewka z kwiatów lilii wodnej pomaga w bólach reumatycznych i działa nasennie. Kłącza grzybienia białego zawierają nufarydynę, która działa przeciwnowotworowo. Kłącza stosowane są także do pielęgnacji włosów. W medycynie ludowej świeże liście grzybienia białego przykładano bezpośrednio na wszelkie zmiany skórne takie jak wypryski czy wrzody. Okłady z liści lilii wodnej stosowane były także jako środek łagodzący ból głowy. Odwar z suszonych liści grzybienia białego pomaga na schorzenia układu oddechowego.

 

Lilia wodna jest także rośliną barwiarską. Świeże kłącza grzybienia białego barwią na zielono, a stare kłącza na czarno.

Więcej na temat zioła
Przeładuj

Gorąca bitwa Patryka i Karola w "The Voice of Poland"! Jurorzy nie wytrzymali...

zobacz 01:48