Goździki to przyprawa o słodkawym, lekko pikantnym, korzennym aromacie. Za smak i zapach goździków odpowiada znajdujący się w nich olejek, który ma też właściwości lecznicze: wzmacnia odporność, likwiduje bakterie, działa przeciwbólowo i wspomaga trawienie.

Reklama

Goździki można dodawać do napojów i deserów, żuć lub rozgryzać. Można zetrzeć je w moździerzu lub zmielić młynkiem do kawy lub stosować w całości.

Goździki zawierają silny przeciwutleniacz

Goździki zawierają eugenol, związek chemiczny o wyrazistym, charakterystycznym dla korzennych przypraw zapachu. To właśnie eugenol odpowiada za lecznicze właściwości goździków. Przyprawa ta jest naturalnym antyoksydantem: niweluje wpływ wolnych rodników na organizm. Zapobiega w ten sposób chorobom nowotworowym, chorobom układu krążenia oraz przedwczesnemu starzeniu się skóry. Z tego powodu warto dodawać ją do kawy, kompotów, sosów, duszonych mięs i warzyw. Najlepiej przed dodaniem zetrzeć goździki w moździerzu, aby uwolnić z nich jak najwięcej olejku zapachowego.

Goździki likwidują bakterie i grzyby

Eugenol ma również właściwości antyseptyczne: likwiduje bakterie i grzyby, które odpowiadają za infekcje i stany zapalne, w tym także bakterie, które wywołują nieprzyjemny zapach z ust. Żucie 2 goździków przez ok. 5 minut to naturalny sposób na odświeżenie oddechu. Goździki likwidują przyczyny nieświeżego oddechu, a nie tylko objawy.

Zobacz także

Goździki ułatwiają trawienie

Goździki działają też wiatropędnie i ułatwiają trawienie. Niewielką ilość startych w moździerzu lub zmielonych goździków można dodawać do ciężkostrawnych potraw (np. bigosu, potraw z grzybami, fasoli, gulaszu). Nie tylko wzbogacą one smak tych dań, ale też zapobiegną niestrawności i wzdęciom.

Goździki działają przeciwbólowo

Goździki, dzięki znajdującemu się w nich eugenolowi mają również właściwości przeciwbólowe, rozluźniają i uśmierzają ból. Można je żuć w przypadku bólu zęba lub obłożyć bolące miejsce zmielonymi goździkami.

Zapach goździka w niektórych przypadkach pomaga też na ból głowy. Olejkiem, który uwolni się po zmieleniu lub zgnieceniu goździka, można natrzeć sobie skronie.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama