kiście winogron
Image by LifetimeStock.com

Co pomoże oczyścić organizm z toksyn? Domowy detoks koktajlami

kiście winogron
Image by LifetimeStock.com

Podczas domowego detoksu świetnie sprawdzają się warzywa i owoce, które połączone w formie koktajli przyjmują nowe smaki i pełne są cennych witamin i minerałów. Organizm wyposażony jest w mechanizmy, dzięki którym w dużej mierze samoczynnie jest w stanie oczyścić się z toksyn. Jednak rozwój cywilizacyjny sprawił, że jest on narażony na działanie większej ilości zanieczyszczeń niż przed laty, w związku z czym dobrze pomóc mu czasami w procesie oczyszczenia.

Domowy detoks

Domowy detoks polega na piciu dużych ilości wody oraz jedzeniu konkretnych produktów. Dobrze sprawdza się w tym przypadku jednodniowa dieta składająca się z jednego składnika (np. jabłek, jedzonych bez ograniczeń przez cały dzień). Aby detoks organizmu przebiegał efektywnie oprócz produktów spożywczych, dobrze zapewnić sobie sprzyjające warunki. Detoks warto przeprowadzać w dniu wolnym, aby móc pozwolić sobie jednocześnie na relaks. Stres nie jest sprzymierzeńcem organizmu, nie są nim też używki, takie jak alkohol, papierosy czy kawa, zatem te czynniki również w dniu oczyszczania należy wykluczyć. Można wykonywać delikatne ćwiczenia pomagające w odprężeniu i wspomagające pracę organizmu, na przykład włączyć elementy jogi. Również świadome oddychanie będzie sprzyjało procesowi oczyszczania organizmu. Domowy detoks należy potraktować jako dzień dla siebie i zaangażować się w dbanie o własny organizm z należytą troską.

Produkty, które oczyszczają organizm z toksyn

Błonnik w naturalny sposób sprzyja oczyszczaniu organizmu. Zatem w codziennej diecie powinny znaleźć się produkty, które są jego źródłem. A będą to m.in. otręby, pełnoziarniste pieczywo, ciemny makaron, warzywa i owoce czy kasze. Inne produkty korzystnie wpływające na oczyszczanie organizmu to: jabłka, buraki, nasiona słonecznika, kefir, suszone śliwki, żurawina, cieciorka, kapusta, grejpfruty, czosnek i cytryna, a także zielona herbata i odpowiednia ilość wody.

Przykłady produktów do jednodniowych domowych detoksów

Świetnie w domowym oczyszczeniu organizmu sprawdzają się warzywa i owoce. Można je zjadać w formie pysznych koktajli. W zależności od tego, które owoce i warzywa są sezonowo dostępne, można robić różne kombinacje napojów. Na przykład do koktajlu pomidorowego potrzebne będę oczywiście pomidory, seler naciowy, cebula, koperek, szczypta soli, pieprz i oliwa z oliwek. Z kolei koktajl buraczano-czosnkowy będzie wymagał zaopatrzenia się w buraki, czosnek, seler, natkę pietruszki, chrzan, szczyptę soli i pieprz. Zielony koktajl może składać się z jarmużu, marchewki, selera, rzepy, szpinaku, kapusty, pietruszki, cebuli i czosnku. Pomysłów na łączenie warzyw i owoców może być naprawdę bardzo wiele.

 

Na intensywne oczyszczanie organizmu powinny decydować się osoby zdrowe, gdyż zabieg ten może czasowo spowodować osłabienie organizmu.


Więcej na temat odchudzanie diety odchudzające
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41