Ćwicząca kobieta
Image by LifetimeStock.com

Woda z cytryną, pomidory czy ćwiczenia: jak skutecznie zrobić detoks organizmu?

Ćwicząca kobieta
Image by LifetimeStock.com

Detoks organizmu przeprowadza się w momencie, gdy czujemy, że ciało jest przeciążone, odczuwamy ogólne zmęczenie i zniechęcenie. Często potrzebujemy na kilka dni odpocząć od ciężkostrawnych dań i stresującego trybu życia, który również „zanieczyszcza” organizm negatywnymi emocjami. Detoks możemy przeprowadzić wprowadzając do codziennego menu picie na czczo letniej wody z cytryną, zastępując tłuste mięso awokado lub pomidorami. Zbawienny wpływ na poprawę kondycji organizmu mają również ćwiczenia i spacer.

 

Co pół roku powinno się przeprowadzać detoks całego organizmu, który „zaśmiecany” jest niezdrową żywnością, stresującym trybem życia i brakiem odpoczynku. Nie musisz wybierać się do spa na tydzień, aby „odświeżyć” ciało i umysł. Wystarczy, że zmienisz swoje menu i kilka niezdrowych nawyków. Oczyszczanie z toksyn możesz spokojnie przeprowadzić w domu.

Detoks organizmu: 4 domowe sposoby dla ciała

Domowe sposoby na detoks organizmu:

  • Wykorzystywanie podczas przygotowywania posiłków w dużych ilościach awokado, pomidorów, brokułów i cieciorki.
  • Zakup chlorelli (algi), która oczyszcza organizm z ciężkich metali.
  • Sięganie po pestki słonecznika, które uważane są za naturalną osłonę wątroby. Jeść je można jako przekąskę.
  • Picie herbatek ziołowych – zioła mają oczyszczające właściwości dla organizmu, przez co są bardzo często polecane podczas detoksu. Wystarczy wypicie jednej szklanki naparu z pokrzywy, skrzypu polnego czy szałwii, aby poczuć „oczyszczenie” po zaledwie kilku dniach. W zamian czarnej, mocnej herbaty czy kawy sięgaj również po herbatę zieloną.

Detoks organizmu: 4 domowe sposoby dla ducha

Domowe sposoby na detoks organizmu to nie tylko zdrowa dieta, ale też zmiana złych nawyków. Oto, co możesz zrobić, aby oczyścić umysł:

  • Joga – jest to jedna z najbardziej relaksujących i odprężających form aktywności fizycznej, która „oczyści umysł”.
  • Ćwiczenia – aktywność w każdej postaci sprawi, że umysł uwolni się od negatywnych emocji, a ciało wypełni duża dawka endorfin (hormonów szczęścia).
  • Spacer – odpoczynek na świeżym powietrzu dotleni mózg, a jednocześnie sprawi, że „rozchodzisz” napięcie emocjonalne, które narasta z każdym stresującym dniem.
  • Spotkanie z bliskimi po pierwsze sprawi, że będziesz mieć okazję, aby wyrzucić z siebie sprawy, które są stresujące i denerwujące. Po drugie otaczanie się bliskimi, przyjaznymi osobami poprawia nastrój, łagodzi silne, negatywne emocje i pobudza ośrodek przyjemności w mózgu.

 

Jeżeli decydujemy się na krótkoterminowy detoks, najlepiej wybrać dni weekendowe lub wziąć dwa dni urlopu. Zajęci zawodowymi sprawami nadal będziemy narażeni na stres i pośpiech, który negatywnie wpływa zarówno na ciało, jak i na umysł.

 

Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33