Dieta redukcyjna to nic innego jak redukowanie liczby kalorii w codziennej diecie. Decydują się na nią przede wszystkim osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy.

Reklama

Pierwszym i podstawowym krokiem diety redukcyjnej jest określenie liczby kalorii dostarczanych organizmowi. Zapotrzebowanie organizmu na kalorie niestety nie jest łatwe do ocenienia, ponieważ zależy od wieku, wagi, wskaźnika BMI i aktywności fizycznej osoby, która się na nią decyduje. Warto wybrać się do dietetyka, który fachowo określi stan fizyczny i wybierze odpowiednią dietę redukcyjną. Może być np. dieta 1500 lub 2000 kalorii.

Dieta redukcyjna: plan działania

Należy pamiętać, że dieta redukcyjna to nie tylko przestrzeganie ilości dostarczanych kalorii. Istotne w niej są także:

Zobacz także
  • Jakość posiłków – jeżeli dieta została zredukowana przez specjalistę (dietetyka) do 2000 kalorii, to powinniśmy dostarczać je wyłącznie w zdrowych i pełnowartościowych produktach. Zjedzenie batona (ok. 200 kalorii) zamiast równowartościowej kalorycznie kanapki z serem mozzarella z pomidorem i szczyptą bazylii nie będzie działaniem „redukującym” wagę.
  • Regularność – posiłki powinny być spożywane co 3-4 godziny przez cały dzień. Dużym błędem jest niejedzenie cały dzień, a późniejsze, „spóźnione” uzupełnianie kalorii w postaci zbyt dużych posiłków.
  • Liczenie kalorii – działanie to powinno być wymienione na samym początku, jednak jakość i regularność posiłków jest sprawą, o której często osoby odchudzające się zapominają najczęściej. Liczenie kalorii podczas diety redukcyjnej jest oczywiste – jeżeli mamy ustalone, aby w ciągu dnia przyjąć tylko 2000 kalorii, to musimy liczyć i „kalkulować”, jak zmieścić się w tej liczbie w ciągu dnia.

Dieta redukcyjna: jak samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne

Jeżeli nie jesteśmy przekonani do wizyty u dietetyka, możemy spróbować określić potrzebną liczbę kalorii w domu. Jak to zrobić:

1. Ważymy się rano, najlepiej na czczo po wizycie w toalecie.

2. Uzyskany wynik mnożymy razy 24.

3. Następnie jeszcze raz mnożymy, ale przez 0,9.

4. Ostatnim działaniem jest ponowne pomnożenie uzyskanego wyniku przez:

  • 1,0 – 1,1 – siedząca praca i brak aktywności fizycznej,
  • 1,2 - 1,3 – siedząca praca, ale 3 razy w tygodniu aktywność fizyczna,
  • 1,3 – 1,4 - siedząca praca, ale codziennie aktywność fizyczna,
  • 1,4 – 1,5 – praca wymagająca ruchu i stała aktywność fizyczna.

Otrzymany wynik pokaże, ile wynosi zapotrzebowanie kaloryczne. Aby jednak schudnąć na diecie redukcyjnej, od otrzymanego wyniku powinno się odjąć minimum 200 kalorii.


Reklama
  • Dieta redukcyjna 1500 kcal to nic innego, jak przyjmowanie w ciągu dnia nie więcej niż 1500 kcal. Dowiedz się więcej o diecie redukcyjnej.
  • Dieta redukcyjna powinna być dostosowana do wieku. Poznaj przykładowy jadłospis diety redukcyjnej.
Reklama
Reklama
Reklama