Dieta przy endometriozie
© PhotoSG/Fotolia.com

Produkty zakazane i dozwolone w diecie przy endometriozie

Dieta przy endometriozie
© PhotoSG/Fotolia.com

Dieta przy endometriozie powinna opierać się na zdrowych i nieprzetworzonych produktach. Dozwolone są świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, drób i ryby. Niewskazane są wszelkie używki.

 

Endometrioza to migrowanie endometrium, czyli błony śluzowej macicy, poza macicę, w tym do jamy brzusznej. Tkanka wyścielająca macicę nawet poza nią zachowuje się w ten sam sposób, sprawiając ból i powodując inne dolegliwości. Oprócz leczenia hormonalnego lub chirurgicznego, przy endometriozie ważna jest dieta, redukcja masy ciała i ruch.

Wpływ żywienia na endometriozę

Aby złagodzić dolegliwości endometriozy i wspomóc działanie leków i rekonwalescencję po ewentualnym zabiegu chirurgicznym, warto stosować zalecaną w przypadku endometriozy dietę. Polega ona na spożywaniu produktów hamujących wydzielanie odpowiedzialnych za przerost endometrium estrogenów i wykluczeniu tych, które napędzają produkcję tych hormonów. Poza tym kluczowe jest jedzenie produktów poprawiających odporność, zawierających antyoksydanty, przyspieszających usuwanie toksyn z organizmu, niwelujących stany zapalne, dobrych dla układu pokarmowego i łagodzących stres.

Produkty niewskazane w endometriozie

Dieta przy endometriozie nie powinna zawierać wołowiny, wieprzowiny ani krowiego mleka. Lepiej zrezygnować z masła i innych tłuszczów zwierzęcych. Na czarnej liście są też czarna herbata, kawa, alkohol i słodkie napoje. Najlepiej ograniczyć również węglowodany i produkty zawierające mąkę pszenną. W diecie przy endometriozie nie ma miejsca dla mocno przetworzonej żywności zawierającej chemiczne dodatki i sztuczne barwniki. Należy wystrzegać się m.in. aspartamu, kwasu ortofosforowego, benzoesanu sodu, glutaminianu sodu i sacharyny.

Produkty dozwolone w endometriozie

Dieta przy endometriozie mimo wielu zakazów może być pyszna. Dozwolone, a nawet wskazane są świeże i dojrzałe warzywa, szczególnie korzeniowe, strączkowe, kapustne, liściaste i zioła. Zalecane są też owoce, zwłaszcza maliny, jagody, dzika róża, wiśnie, winogrona i wiele innych – lepiej jednak nie nadużywać cytrusów. Choć czerwone mięso i krowie mleko są niewskazane, to dieta przy endometriozię nie jest pozbawiona mięsa i nabiału. Można jeść drób i ryby, przetworzone produkty mleczne jak kefir czy jogurt, a także mleko kozie i jego pochodne. Jasne pieczywo i biały ryż powinny zostać zastąpione kaszami, wypiekami z mąki pełnoziarnistej, makaronami razowymi, otrębami i płatkami owsianymi. Wskazane jest spożywanie oliwy z oliwek, olejów rybnych, a także lnianego, z konopi, dyni, ogórecznika i wiesiołka. Do picia zalecana jest woda, zielona herbata i świeżo wyciskane soki z owoców.


  • Często nie objawia się żadnymi symptomami, a jej rozpoznanie następuje przypadkowo, np. w trakcie badania ginekologicznego. Dowiedz się, czym jest endometrioza.
  • Zaburzenie błony śluzowej macicy, która krwawi nie tylko na zewnątrz organizmu, ale i do wewnątrz określane jest mianem podwójnej miesiączki. Jest to endometrioza, czyli zrosty na macicy
  • Zrosty powstające wewnątrz macicy mogą doprowadzić ostatecznie do całkowitego zrośnięcia się jamy macicy. Sprawdź, czy nie grozi ci zespół Ashermana.

Więcej na temat zdrowe diety ginekologia
Przeładuj

Doda o karierze Viki Gabor i Roksany Węgiel. Która z młodych artystek ma szansę na karierę zagraniczną?

zobacz 01:31