Miks owoców w miseczce
Image by LifetimeStock.com

Co jeść, aby jak najdłużej zachować młodość?

Miks owoców w miseczce
Image by LifetimeStock.com

Dieta odmładzająca, która pozwoli na opóźnienie procesów starzenia, powinna być przede wszystkim urozmaicona, bogata w produkty zwalczające wolne rodniki, witaminy, mikro i makroelementy, zdrowe tłuszcze i białka.

Dieta odmładzająca – produkty pomagające zachować młodość

Wolne rodniki są winowajcą przyspieszonych procesów starzenia organizmu oraz powstawania wielu chorób, w tym nowotworów. Są to cząsteczki, które w poszukiwaniu „pary” przyłączają się do komórek niszcząc je. Niestety nie da się całkowicie wyeliminować ich z otoczenia, jednak są sposoby, aby znacznie ograniczyć ich niszczycielski wpływ.

 

Dieta jest jednym ze sposobów na dostarczanie organizmowi tzw. antyoksydantów, których zadaniem jest niszczenie wolnych rodników. Dlatego w jadłospisie nie może zabraknąć świeżych i najlepiej surowych malin, czarnych porzeczek, truskawek, borówek, cytrusów, czy czerwonych winogron, które zawierają najwięcej antyoksydantów.

Produkty z antyoksydantami

Działanie antyoksydacyjne ma też zielona herbata, czerwone wino, yerba mate oraz herbata Rooibos. Nie zapominajmy również o produktach, które wzbogacają jadłospis w cenne składniki odżywcze i pomagają zachować cały organizm w dobrej kondycji. Są to przede wszystkim: warzywa, owoce, pestki, nasiona, kasze, pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe i chude ryby. Dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna pozwolą dłużej cieszyć się młodą skórą i świetną kondycją. Dotlenianie organizmu oraz jego odpowiednie nawadnianie jest bardzo ważne. Skóra nawilżona jest bardziej jędrna, a pijąc wodę nawilżamy ją od wewnątrz. Przebywanie na świeżym powietrzu i ruch pobudzają mikrokrążenie podskórne, dzięki czemu cera jest dotleniona i szybciej zachodzą w niej procesy regeneracyjne. Nadwaga dodaje lat, dlatego warto pomyśleć o zrzuceniu nadprogramowych kilogramów.

Dieta odmładzająca – czego unikać

Wspomniane wolne rodniki znajdują się nie tylko w pożywieniu, takim jak wędzonki, produkty wysoko przetworzone np. fast foody, bogate w konserwanty i polepszacze smaku takie jak np. glutaminian sodu. Znajdują się również w zanieczyszczonym środowisku i dymie papierosowym. Wszystko, co nam szkodzi, źle wpływa również na wygląd naszej skóry.


Przeładuj

Jak mieszka Agnieszka Kaczorowska? Pokój Emilki przepiękny, ale spójrzcie na sypialnię!

zobacz 01:31