kobieta stosuje dietę oczyszczającą
©Rido/fotolia

Oczyszczająca kuracja Michała Tombaka

kobieta stosuje dietę oczyszczającą
©Rido/fotolia

Dieta oczyszczająca według Michała Tombaka, rosyjskiego autora książek związanych z medycyną niekonwencjonalną, może dotyczyć oczyszczania wielu organów (m.in. jelit, wątroby, stawów czy nerek). Pierwszym etapem wewnętrznej higieny organizmu jest według autora lewatywa, potem można oczyszczać organizm z pomocą produktów spożywczych.

Trzydniowa kuracja oczyszczająca

Aby przygotować się do kuracji oczyszczającej potrzebne będą: kefir, jabłka, sucharki z ciemnego pieczywa oraz warzywa, takie jak buraki, marchew, ziemniaki i ewentualnie kiszone ogórki, kiszona kapusta, cebula oraz olej roślinny.


Pierwszy dzień polega na wypiciu w sześciu porcjach 2,5 litra kefiru oraz jedzeniu sucharków z ciemnego pieczywa. W tym dniu nie przyjmuje się żadnych innych posiłków.


Drugi dzień to 2 litry świeżego soku ze słodkich jabłek, również podzielnego na sześć porcji i sucharki z ciemnego pieczywa. Również w tym dniu nie je się żadnych innych posiłków.


Dzień trzeci to sałatki z gotowanych warzyw – buraków, ziemniaków i marchwii, uzupełnione ewentualnie o kiszone ogórki i kapustę, cebulę oraz olej roślinny. Również trzeciego dnia można jeść sucharki z ciemnego pieczywa. 


Kurację tę stosować należy dwa razy w miesiącu.

Kuracja oczyszczająca z suszonych owoców

Aby przygotować się do tej kuracji potrzebne będą miód (200 gramów) oraz suszone owoce:

  • śliwki suszone (400 gramów),
  • daktyle (200 gramów),
  • morele (200 gramów),
  • figi (200 gramów).

Wszystkie owoce należy przepuścić przez maszynkę lub zblendować i dodać 200 gramów miodu, po czym dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną miksturę trzeba przechowywać w szklanym naczyniu w lodówce. Codziennie wieczorem przed snem zjadać po jednej łyżce stołowej. Kurację tę należy stosować raz na trzy miesiące.

Pomysły na kuracje oczyszczające warzywne i owocowe

Sok z kapusty kwaszonej. Kurację tę należy stosować przez 14 dni. Polega na tym, aby trzy razy dziennie wypić pół szklanki soku z kapusty kwaszonej.


Pomarańcze. Kurację tę należy stosować przez 14 dni. Codziennie rano i wieczorem należy zjeść dwie pomarańcze. Istotne jest, aby po obieraniu pozostało na nich jak najwięcej białego miąższu.


Suszone śliwki. Kurację tę należy stosować przez 10 dni. Dziesięć suszonych śliwek należy zalać wrzątkiem i odstawić je na noc. Po przebudzeniu na czczo wypić wodę, po czym zjeść śliwki. Po raz kolejny zaparzyć dziesięć śliwek i odstawić je do wieczora. Następnie przed snem znów powtórzyć zabieg poranny – wypić wodę i zjeść śliwki.

 

Powyższe przykłady kuracji oczyszczających dotyczą sposobów na oczyszczenie jelita grubego, w którym gromadzą się złogi niestrawionych resztek pokarmowych.


Więcej na temat odchudzanie dieta
Przeładuj

Sylwia Bomba z "Gogglebox. Przed telewizorem" pomagała Big Boyowi schudnąć? Wiemy!

zobacz 00:58