dziewczyna trzyma w ręku centymetr
©anetlanda/Fotolia

Na czym polega sukces diety Cambridge?

dziewczyna trzyma w ręku centymetr
©anetlanda/Fotolia

Dieta Cambridge jest niskokaloryczna (dostarcza ok. 500 kcal dziennie). Dzięki temu można schudnąć kilka kilogramów tygodniowo. Jednak tak mała podaż kalorii może jednocześnie spowodować problemy zdrowotne, a także efekt jojo po powrocie do wcześniejszych nawyków żywieniowych.

Dieta Cambridge - stosowanie i przeciwwskazania

Dieta Cambridge została opracowana przez naukowców w laboratorium. Bardzo popularna, zwana też dietą ostatniej szansy, zalecana jest osobom zdrowym, acz otyłym ze znaczną, groźną dla zdrowia nadwagą, którą muszą prędko zrzucić ze względu na operację czy rehabilitację. Wymaga samozaparcia, samokontroli, stałej opieki specjalisty-konsultanta i kontroli lekarza. Odradzana jest osobom poniżej 14. roku życia, uczulonym na białko mleka, po zawałach, udarach, zabiegach chirurgicznych, cierpiącym na cukrzycę typu I, depresję, schizofrenię, anoreksję, bulimię, niewydolność nerek czy wątroby, porfirię, nadczynność tarczycy.

Zasady diety Cambridge

Mimo swojej niskokaloryczności dieta Cambridge zapewnia wszystkie niezbędne elementy odżywcze organizmowi. Maleje na niej uczucie głodu, tłuszcz brzuszny znacznie się redukuje, spada ciśnienie tętnicze i poziom glukozy, insuliny oraz cholesterolu.

 

W diecie Cambridge zabronione jest używanie cukru i podjadanie pomiędzy posiłkami. Należy pić minimum 2 litry niegazowanej wody dziennie i unikać aktywności fizycznej (grozi zasłabnięciem ze względu na niskokaloryczność diety). Dieta składa się z niskotłuszczowych lecz wysokobiałkowych posiłków otrzymywanych w formie saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Są to zupy, dania gotowe, owsianki, koktajle, napoje, batoniki, których dzienna ilość w 3 posiłkach zapewnia optymalną dawkę witamin i składników mineralnych. Program odchudzania składa się z 6 stopni energetycznych (od 415 do 1500 kalorii), o różnym czasie trwania. Początkowo stosujemy tylko 3 gotowe produkty i zjadamy bądź wypijamy jedynie 415 kalorii dziennie. W etapach drugim i trzecim kaloryczność potraw zwiększa się, a druga połowa procesu (etapy 4-6) to mieszany etap pokarmów gotowych i normalnych przygotowanych przez od

chudzającego się. To czas stabilizacji i powolne wyjście z diety.

Ryzyko stosowania diety Cambridge

Początkowo podczas stosowania diety Cambridge występować mogą bóle głowy, zaparcia, biegunki, nudności, suchość skóry (przy drastycznie niskiej kaloryczności i największym spadku masy ciała). Lekarze ostrzegają przed ryzykiem zaburzeń zdrowotnych, rezygnacją z aktywności fizycznej i ogromnym ryzykiem efektu jojo po powrocie do starych nawyków żywieniowych. Ponadto dieta nie jest tania - saszetki kosztują 8,80 zł, większe dania z kurczakiem nawet 18 zł. Kuracja nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych.


Więcej na temat odchudzanie zdrowe diety
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58