Kobieta w białym topie pije wodę z butelki.
©vectorfusionart/Fotolia

Dieta 8 godzinna – mechanizm działania i efekty diety

Kobieta w białym topie pije wodę z butelki.
©vectorfusionart/Fotolia

8 godzinna dieta odchudzająca oparta jest na tym, że w ciągu 24 godzin doby do organizmu pokarm jest dostarczany tylko przez 8 godzin. Pozostałe 16 godzin polega na głodówce.

Zasady diety 8 godzinnej – 8 godzin jedzenia i 16 godzin głodówki

W diecie 8 godzinnej ważnym elementem jest picie wody. Woda to nieodłączny element zarówno w tracie 8 godzin przeznaczonych na jedzenie, jak i w 16 godzinnej głodówce. Według autora diety – Davida Zinczenko – należy maksymalnie opóźniać moment zjedzenia pierwszego posiłku. W trakcie przebywania na diecie 8 godzinnej tuż po przebudzeniu zalecane jest wypicie szklanki wody, kawy lub herbaty. Każdego dnia odchudzającej diety 8 godzinnej należy wykonywać 8 minut dowolnych ćwiczeń, które mają przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej.

Efekty diety 8 godzinnej

Zdaniem zwolenników odchudzającej diety 8 godzinnej pierwszy tydzień diety może przynieść spadek około 5 kilogramów. Zrzucanie kolejnych kilogramów jest coraz wolniejsze. Czas trwania diety i efekt końcowy to kwestia indywidualna.

Zalety diety 8 godzinnej

Przejście na dietę 8 godziną nie wymaga poświęcania dużych kosztów. Według założeń autora można jeść dowolne produkty – łącznie ze słodkimi przekąskami i tłustym mięsem – należy jednak jeść je wyłącznie przez kolejne 8 godzin w ciągu doby. Zdaniem zwolenników diety 8 godzinnej odchudzanie tym sposobem rzeczywiście przynosi widoczne efekty.

Wady odchudzającej diety 8 godzinnej

Dieta 8 godzinna nie cieszy się reputacją wśród dietetyków i lekarzy. Długie przerwy w jedzeniu i opóźnione śniadania uważane są za nieracjonalny sposób odżywiania. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, ponieważ dostarcza energię na resztę dnia i powinno być zjadane w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu. Diety 8 godzinne powodują wyczerpanie organizmu, obniżenie odporności i ogólne uczucie zmęczenia. 8 minutowy trening to zbyt mało poświęconego czasu na ćwiczenia, które miałyby ukształtować i wyrzeźbić ciało. Dieta 8 godzinna może powodować efekt jojo, który będzie pojawiał się w chwili powrotu do regularnego trybu żywienia.


  • Jadłospis na diecie odchudzającej 1200 kalorii pozwala zrzucić średnio jeden kilogram tygodniowo. Poznaj dietę 1200 kcal
  • Ubogokaloryczny sposób odżywiania nie może trwać dłużej jak 30 dni. Sprawdź dietę 1000 kcal
  • Jadłospis w diecie odchudzającej najlepiej ustalić z dietetykiem. Poznaj propozycje kolacji na 5 dni

Więcej na temat diety odchudzające
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05