

Wiek metaboliczny, czyli ile lat ma nasze ciało? Jak sprawdzić wiek metaboliczny
Wiek metaboliczny mówi nam o tym, w jakiej kondycji jest w rzeczywistości nasz organizm. Jeśli jest niższy od naszego wieku metrykalnego, to bardzo dobrze. Jeśli wyższy – powinniśmy zmienić nasze codzienne nawyki.
Kondycja naszego organizmu często nie przystaje do wieku, który widnieje w naszym dowodzie osobistym. Aby stwierdzić, jaki jest wiek metaboliczny naszego ciała, wykonuje się specjalistyczne badanie.
Wiek metaboliczny: co to oznacza?
Wiek metaboliczny odzwierciedla lepiej niż data urodzenia nasze zdrowie oraz kondycję organizmu, a także jego zdolność do regeneracji i poziom metabolizmu. Najczęściej wiek metaboliczny różni się od tego, na który wskazywałaby nasza metryka. Jeśli wiek metaboliczny jest niższy, oznacza to, że nasz organizm jest w dobrej formie. Jeśli natomiast jest wyższy, jest to dla nas alarm, że powinniśmy zacząć bardziej o siebie dbać. Wiek metaboliczny wskazuje nie tylko na stan naszego zdrowia. Im niższy, tym więcej mamy energii i dłużej będziemy cieszyć się świetną kondycją.
Wiek metaboliczny: co na niego wpływa?
Aby poprawić swój wiek metaboliczny, najlepiej zwiększyć ilość tkanki mięśniowej w organizmie, zwiększając jej stosunek do tkanki tłuszczowej. Im więcej tłuszczu w naszym organizmie, tym gorzej dla naszego zdrowia.
- Zrezygnujmy z wysokokalorycznego jedzenia, szczególnie typu fast-food i żywności wysoko przetworzonej, zastępując ją zdrową żywnością.
- Dbajmy o nawadnianie organizmu – należy pić przynajmniej 1,5 litra dziennie.
- Warto także dostarczać organizmowi dużo przeciwutleniaczy – są to m.in. owoce, warzywa, pełne ziarna zbóż i zielona herbata.
- Białe pieczywo zastąpmy produktami pełnoziarnistymi.
- Mięso czerwone zamieńmy na białe oraz mięso ryb, a także na rośliny strączkowe.
- Na nasz wiek metaboliczny mają też wpływ niezdrowe używki – palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, dlatego warto z nich zrezygnować.
- Aby nasze mięśnie mogły się prawidłowo rozwijać, powinniśmy dostarczać organizmowi dużo białka. Dużą ich zawartość znajdziemy w nabiale, piersi z kurczaka i roślinach strączkowych.
- Wskazane jest uprawianie sportu, szczególnie, jeśli mamy siedzący tryb pracy.
- Równie ważne jest to, abyśmy znajdowali czas na odpoczynek i regenerację organizmu – zdrowy sen i relaks sprawi, że nie zabraknie nam energii i dobrego samopoczucia.
Wiek metaboliczny: jak obliczyć?
Wiek metaboliczny oblicza się za pomocą specjalistycznych aparatów pomiarowych, np. urządzenia Tanita. Parametry składające się na obliczenie wieku metabolicznego to:
- podstawowa przemiana materii,
- waga mięśni,
- waga tkanki tłuszczowej,
- ilość wody w organizmie.
W Internecie można przeprowadzić test na wiek metaboliczny organizmu, jednak nie daje on tak pewnego wyniku, jak test specjalnym aparatem. W testach tych pojawiają się pytania m.in. o:
- palenie papierosów,
- aktywność fizyczną,
- ilość snu,
- ilość wolnego czasu,
- poziom stresu,
- ilość wypijanej codziennie wody,
- masę ciała,
- stosowanie leków,
- używanie alkoholu.
- Masło i margaryna są tłuszczami potrzebnymi w codziennej diecie. Margaryna czy masło, sprawdź, co jest zdrowsze.
- Gromadzenie się tłuszczu w organizmie może być wynikiem wolnej przemiany materii. Poznaj 7 produktów, które przyspieszają metabolizm.
- Czterominutowa tabata jest treningiem, który podkręci i przyspieszy metabolizm. Tutaj znajdziesz protokół tabaty dla początkujących.