Szklanka naparu z brzozy
© Africa Studio/Fotolia.com

Brzoza wspiera metabolizm i działa przeciwzapalnie

Szklanka naparu z brzozy
© Africa Studio/Fotolia.com

Z liści brzozy sporządza się napar, który można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Wykorzystuje się także korę tego drzewa i pączki. Brzoza właściwości lecznicze zawdzięcza obecności flawonoidów, saponin, witaminy C, betuliny oraz tanin.

Zastosowanie brzozy w odchudzaniu

Liście brzozy odchudzają dzięki swojemu działaniu moczopędnemu i detoksykującemu. Usuwanie toksyn z organizmu wspiera w konsekwencji właściwe funkcjonowanie organizmu i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Napar z liści brzozy pobudza do pracy nerki, co sprawia, że ma działanie moczopędne, co także przyspiesza proces chudnięcia. Liście brzozy działają też napotnie.

 

W wyniku usunięcia nadmiaru wody z organizmu poprawia się samopoczucie i znika wrażenie obrzmienia. Saponiny zawarte w korze brzozy zwiększają skuteczność trawienia tłuszczów i obniżają cholesterol, a także pobudzają trawienie, zwiększając wydzielanie żółci i kwasu w żołądku.

Brzoza do pielęgnacji cery i włosów

Skóra głowy z problemem łupieżu może być pielęgnowana wodą brzozową. Taka płukanka złagodzi łojotok i znormalizuje pracę gruczołów łojowych, a także poprawi wygląd włosów.

 

Natomiast kora brzozy ze względu na szczególnie dużą zawartość betuliny jest wykorzystywana w produkcji kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych. Substancja ta opóźnia starzenie się skóry, działa przeciwtrądzikowo i stymuluje łączenie kolagenu z elastyną.


Liście brzozy w formie herbaty działają przeciwzapalnie. Z tego powodu naparu z tej części brzozy można używać do przemywania cery problematycznej, a także w celu pozbycia się opuchlizny z twarzy. Wystarczy wacik nasączyć naparem i przyłożyć do uszkodzonych bądź opuchniętych miejsc. Sposób ten sprawdza się też w leczeniu zapalenia i oznak zmęczenia oczu. Okład z herbaty z brzozowych liści zmniejszy obrzęk i ponownie nada cerze zdrowy, naturalny kolor.

Działanie soku brzozowego na organizm

Brzoza właściwości lecznicze przejawia także w przypadku choroby wrzodowej i reumatyzmie. Sok pozyskiwany z tego drzewa zawiera m.in. kwas askorbinowy, witaminy z grupy B, a także wiele magnez, wapń i żelazo. Liść brzozy ma w sobie sok, który pomaga w leczeniu chorób reumatycznych. Sokiem naciera się zmienione chorobowo miejsca albo robi z niego okłady. Taniny w soku z brzozy pomagają łagodzić objawy choroby wrzodowej żołądka, ponieważ na błonie śluzowej tworzą warstwę ochronną dzięki zdolności koagulacji białek.

Przeładuj

Gorąca bitwa Patryka i Karola w "The Voice of Poland"! Jurorzy nie wytrzymali...

zobacz 01:48