Mężczyzna zakrywa usta
Image by Lifetimestock.com

Choroby układy trawiennego mogą powodować brązowy nalot na języku

Mężczyzna zakrywa usta
Image by Lifetimestock.com

Brązowy nalot na języku może świadczyć o chorobach żołądka, dwunastnicy czy dróg żółciowych, ale też pojawia się u osób, które piją dużo kawy i herbaty oraz palą papierosy. Bywa też objawem zatrucia albo niedotlenienia organizmu.

Brązowy nalot na języku a choroby układu trawiennego

Żeby zaniepokoić się tym, że pojawił się brązowy nalot na języku, trzeba najpierw wykluczyć prozaiczne powody tego stanu. Taki nalot często mają osoby, które piją dużo kawy i herbaty. Jednak jeśli towarzyszą mu inne objawy, może być powodem do niepokoju. Brązowy nalot na języku pojawia się w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy, nieżytu żołądka i kamieniach w pęcherzyku żółciowym. Nigdy nie jest jedynym objawem tych schorzeń. Przeważnie odczuwany jest ból w nadbrzuszu, pojawiają się też nudności, wymioty, czasem również gorączka i biegunka.

Zatrucie organizmu objawia się m.in. brązowym nalotem na języku

Zakwaszenie organizmu lub zatrucie toksynami daje wiele różnych objawów, w tym brązowy nalot na języku. Inne objawy zakwaszenia organizmu to np. częste infekcje wirusowe i bakteryjne, chroniczne zmęczenie, ból mięśni i kości, przesuszone skóra, włosy i paznokcie, wahania wagi i huśtawka nastrojów. Dotyczy to głównie osób stosujących nieprawidłowo zbilansowaną dietę, np. białkową. Toksemia, czyli zatrucie organizmu toksynami, także wynika z nieodpowiedniego żywienia. Cierpią na nią osoby spożywające duże ilości wysokoprzetworzonych produktów, konserwantów, glutaminianu sodu, alkoholu i zbyt mało produktów zdrowych, ułatwiających usuwanie toksyn z organizmu. Często zmiana przyzwyczajeń żywieniowych rozwiązuje problem brązowego nalotu na języku.

Brązowy nalot na języku może świadczyć o niedotlenieniu organizmu

W przypadku osób palących tytoń brązowy nalot na języku jest żółtym światłem – zwiastuje wystąpienie poważnych chorób układu oddechowego. Brązowy nalot na języku pojawia się wtedy, gdy organizm jest niedotleniony, czyli nie dostaje wystarczającej ilości tlenu. Powinno być to motywacją to rezygnacji z nałogu.


Przeładuj

Ania z "Hotelu Paradise" jest zadowolona z tego jak wypadła w programie? To naprawdę szczere wyznanie uczestniczki

zobacz 02:11