Fioletowe kwiaty bratka
© Marco Uliana/Fotolia.com

Lecznicze właściwości fiołka trójbarwnego

Fioletowe kwiaty bratka
© Marco Uliana/Fotolia.com

Ziele bratka polnego, znanego również pod nazwą fiołek trójbarwny (łac. viola tricolor), ma szerokie zastosowanie w lecznictwie. Wykazuje m.in. działanie moczopędne, regulujące przemianę materii oraz obniżające ciśnienie tętnicze.

Bratek - właściwości lecznicze

Najpopularniejsza odmiana fiołka trójbarwnego to fioletowo-żółte kwiaty, żółty środek i fioletowe cieniowane oraz żółte płatki. Dzięki zawartości związków takich jak sole mineralne, witaminy, salicylany, olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy i saponiny bratek znalazł szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Roślina ta działa na układ trawienny (reguluje i poprawia przemianę materii), moczowy (działa moczopędnie - oczyszcza organizm z toksyn), krwionośny (ma właściwości uszczelniające naczynia włosowate i delikatnie obniżające ciśnienie krwi).

 

Fiołek trójbarwny dzięki swoim właściwościom detoksykującym pomaga w terapii dermatoz, szczególnie spowodowanych niewłaściwą pracą układu pokarmowego. Ponadto bratek koi świąd i pieczenie skóry (po ukąszeniach owadów lub oparzeniach), przyspiesza gojenie i regenerację naskórka. Łagodzi uporczywy mokry kaszel rozrzedzając wydzielinę i zmniejsza napady suchego kaszlu.

Bratek – zastosowanie

Bratek polny może być stosowany w formie naparów, okładów, kąpieli i parówek. Aby przygotować leczniczy napar – do picia i okładów - z fiołka trójbarwnego należy zaparzyć 1 torebkę lub 1 łyżeczkę suszu w szklance wody.

 

Zaparzać bratki należy 6-8 minut pod przykryciem – odcedzić lub wyjmując saszetkę. Pić najlepiej po posiłku 3 razy dziennie. Jeżeli ktoś nie przepada za smakiem ziołowych herbat można osłodzić ją miodem lub dodać sok z cytryny. Efekty wewnętrznego stosowania ziół są zauważalne po około 2-3 miesiącach regularnego ich stosowania. Aby przygotować parówkę należy zaparzać 1-3 torebki (1-3 łyżeczki) bratka w szklance wody, 6-8 minut. Wlać przecedzony płyn do miski, nachylić się nad nią przykrywając głowę ręcznikiem i wytrzymać w takiej pozycji do czasu aż woda nie przestanie parować. Tak przygotowana skóra jest gotowa na dalsze zabiegi, takie jak maseczki czy olejowanie. Parówki można stosować również podczas przeziębienia czy grypy. Ułatwiają oddychanie i łagodzą kaszel.

 

Płatki fiołka można też spożywać na surowo, jako urozmaicenie sałatek lub jako element dekoracyjny potraw. Do tego celu najlepiej stosować kwiaty z własnego ogródka, co do których mamy pewność, że nie zostały spryskane żadnymi toksycznymi środkami.

Przeciwwskazania do stosowania bratka polnego

Naparu z fiołka trójbarwnego nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące, osoby uczulone na salicylany oraz z niskim ciśnieniem tętniczym. Stosowanie parówek nie jest wskazane u osób ze skłonnością do tzw. pajączków i pękających naczynek. Odmiana bratka, która jest szczególnie ceniona w ogrodnictwie tzw. bowles black – o ciemnofioletowych lub zupełnie czarnych liściach jest rośliną wyłącznie dekoracyjną nieposiadającą leczniczych właściwości bratka polnego. 

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05