Fioletowo żółty kwiat bratka
© perlphoto/Fotolia.com

Picie naparu z bratka – terapia wspomagająca przy leczeniu trądziku

Fioletowo żółty kwiat bratka
© perlphoto/Fotolia.com

Napar z kwiatów bratka pomaga w zwalczaniu trądziku. Ziele ma własności oczyszczające, stosowane jest w dietach detoksykacyjnych.

 

Bratek trójbarwny czyli inaczej fiołek trójbarwny to pospolita roślina ozdobna. Często niedoceniany ze względu na swoje lecznicze właściwości, bratek działa szczególnie korzystnie na organizm. Dzięki temu, że picie naparu z fiołka działa moczopędnie, szybciej wydalane są toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii, co może korzystnie wpływać na stan cery i być pomocne w leczeniu trądziku. Ma również zastosowanie w różnego rodzaju dietach odtruwających.

Bratek na cerę – działanie oczyszczające i odtruwające

Napar z bratka można przyrządzić na kilka sposobów. Łyżeczkę suszu zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy pod przykryciem około 7 minut, przecedzamy i pijemy po posiłku trzy razy dziennie. Jeżeli nie mamy możliwości zrobienia herbaty z suszu, wówczas można skorzystać z bratka w saszetkach. Po przestudzeniu napar z bratka słodzimy miodem, który wzbogaci go o cenne składniki. Istotne jest, aby nie dodawać miodu do wrzątku lub gorącej wody, ponieważ straci on ponad połowę swoich cennych składników. Picie herbatki z bratka oczyszcza krew, dzięki czemu może wspomagać proces odnowy i regeneracji naskórka.

Bratek na trądzik – okłady

Herbata z bratka na trądzik może być wykorzystana również w formie okładów czy parówek. W tym celu należy wziąć większą miskę wlać do niej wcześniej przygotowany mocny napar z bratka (5 łyżek suszu lub 5 saszetek zalanych 1 szklanką wrzątku) i uzupełnić gorącą wodą. Należy wcześniej oczyścić skórę twarzy z makijażu, np. przy użyciu olejowania. Nachylamy się nad parującą miską, głowę przykrywamy ręcznikiem. Zabieg trwa tak długo, jak długo paruje woda. Twarz można przemyć dodatkowo skoncentrowanym wywarem z bratka. Dzięki zawartości salicylanów bratek złagodzi podrażnienia, wygładzi skórę. Ponadto zawarte w nim przeciwzapalne flawonoidy zapobiegną rozprzestrzenianiu zmian skórnych. Parówek ani gorących kompresów nie powinny stosować osoby z cerą naczynkową. Po zaparzeniu bratka z saszetki, można ją delikatnie odcedzić i przyłożyć bezpośrednio do zmienionego chorobowo miejsca.

 

Pamiętajmy, że napar z bratka trójbarwnego sam w pełni nie zwalczy problemu. Szczególnie, gdy trądzik ma nasiloną postać należy zgłosić się do dermatologa. W takich przypadkach zioła mogą stanowić jedynie kurację wspomagającą specjalistyczne leczenie. 


Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30