kwiatostan babki płesznik
©Scisetti Alfio/Fotolia

Naturalny lek przeciw zaparciom – babka płesznik

kwiatostan babki płesznik
©Scisetti Alfio/Fotolia

Babkę płesznik stosuje się w leczeniu zaparć, napój z nasion płesznika pomaga też w odchudzaniu.

 

Babka płesznik to roślina wykorzystywana w medycynie naturalnej z uwagi na właściwości jej nasion. Nasiona babki płesznik zawierają śluz, który ułatwia wypróżnienie i błonnik, który daje uczucie sytości.

Babka płesznik: delikatny środek przeczyszczający

Lecznicze właściwości mają nasiona babki płesznik. Śluz zawarty w łupinie nasion sprawia, że treść jelitowa łatwiej się przemieszcza, dzięki czemu łatwiej jest ją wydalić. Nasiona babki płesznik nie podrażniają jelit, dzięki czemu można stosować je jako środek środek przeczyszczający także u niemowląt i kobiet w ciąży.

 

Nasiona babki płesznik przyczyniają się ponadto do wzrostu liczby dobrych bakterii w jelitach. Dzięki temu w przeciwieństwie do wielu innych środków przeczyszczających nie niszczą flory bakteryjnej jelit, tylko wzmacniają ją.

Babka płesznik: korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia

Zawarty w nasionach babki płesznik błonnik pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie krwi, dzięki temu obniża on ryzyko chorób serca.

Babka płesznik: obniża stężenie cukru we krwi

Dieta bogata w błonnik pomaga obniżyć stężenie cukru oraz złego cholesterolu we krwi. Dzięki temu zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2. i pomaga w kontrolowaniu cukru osobom, które chorują na tę odmianę cukrzycy.

W jakiej postaci stosuje się nasiona babki płesznik?

Nasiona babki płesznik można kupić w stacjonarnych i internetowych sklepach zielarskich oraz w sklepach ze zdrową żywnością. Kilogram nasion kosztuje ok. 30-35 zł.

 

Jedną łyżeczkę nasion należy zalać szklanką ciepłej wody, dobrze zamieszać i od razu wypić. Dla niemowląt sporządza się kleik z nasion i naparu z rumianku. 1/2 łyżeczki nasion należy zmieszać z połową szklanka ciepłego naparu z rumianku.

Przeciwwskazania i środki ostrożności w stosowaniu babki płesznik

Nasiona babki płesznik mogą osłabiać działanie substancji czynnych z leków. Z tego względu nie można jednocześnie przyjmować leków i nasion babki. Konieczne jest zachowanie 2-godzinnego odstępu między przyjęciem leku i nasion.

 

O zamiarze stosowania nasion babki płesznik powinny poinformować lekarza osoby, które zażywają trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, leki na cukrzycę, leki obniżające cholesterol, a także dixogin i lit.

Więcej na temat zaparcia zioła
Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30