kobieta ćwicząca na plaży
©Maridav/Fotolia

7-minutowe ćwiczenia angażujące mięśnie całego ciała wykonuje się w domu 3 razy w tygodniu na maksymalnie intensywnym poziomie z małymi przerwami na odpoczynek. Krótkie, ale bardzo męczące treningi podwyższają tempo przemiany materii i ułatwiają schudnięcie.

 

Maksymalny poziom wykonywania ćwiczeń pobudza organizm do spalania kalorii jeszcze po zakończeniu wysiłku. Łatwiej jest zgubić zbędne kilogramy i ukształtować tkankę mięśniową.

Czym są 7-minutowe ćwiczenia

Już nie trzeba spędzać długich godzin na siłowni! Zastąpią je krótkie zestawy ćwiczeń intensywnie wykonywanych 3 razy w tygodniu, przeplatanych przerwami na odpoczynek. Trening obwodowy o bardzo wysokiej intensywności angażuje duże grupy mięśni całego ciała (brzuch, nogi, pośladki, ręce). Prostota wykonywanych na maksymalnym poziomie aktywności (brzuszki, skłony, wymachy) sprawia, że ćwiczenia siłowe zyskują charakter ćwiczeń cardio. Najlepiej ćwiczyć rano, aby rozbudzić organizm.

Efekty 7-minutowych ćwiczeń

Coraz więcej badań naukowych (zobacz badania) dowodzi skuteczności wykonywanych co drugi dzień 7 minut intensywnego treningu obwodowego. Kształtowaniu całej sylwetki towarzyszy wzmocnienie serca, obniżenie ciśnienia krwi, walka ze złym cholesterolem. Intensywny wysiłek zwiększa zapotrzebowanie organizmu na tlen i usprawnia pracę serca. Rośnie ruchomość stawów i kręgosłupa, elastyczność i ogólna sprawność. W trakcie 7-minutowych ćwiczeń spalanie kalorii nie jest zbyt duże, ale trwa jeszcze po ich zakończeniu. Metabolizm przyspiesza, tkanka mięśniowa staje się bardziej rozbudowana, a samo odchudzanie łatwiejsze.

7-minutowe ćwiczenia – aplikacja na telefon

Osobom, które planują ćwiczyć, ale nie wystarcza im systematyczności z pomocą przychodzi technologia. Powstały aplikacje na telefon, które kontrolują program treningowy. Kolejną wykonaną serię ćwiczeń zaznacza się w kalendarzu i można decydować, czy da się radę wykonać kolejną. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi konsultacji z prawdziwym trenerem, a sam zakup aplikacji może nam ułatwić systematyczność, ale nie sprawi, że będziemy ćwiczyć lepiej.