para podczas wakacji nad morzem
Image by LifetimeStock.com

Zwiększenie motywacji do ćwiczeń: sześć sposobów

para podczas wakacji nad morzem
Image by LifetimeStock.com

Gdy motywacja do ćwiczeń spada, dobrze ustalić sobie minimalny limit aktywności. Jest szansa, że rozgrzany organizm jednak będzie chciał kontynuować ćwiczenia.

Wizualizuj przyszłość i cel, który chcesz osiągnąć

W wysiłku ogromną pomocą może być świadomość celu – wyobraź sobie zatem do czego zmierzasz, jak masz się czuć, jak wyglądać. Możesz opisać dokładnie jak będziesz się czuł i wyglądał, gdy osiągniesz zamierzony cel i miej pod ręką taką ściągę.

Utrwal w sobie samopoczucie po ćwiczeniach

Doskonale wiesz, że jak już zdecydujesz się na ćwiczenia, czujesz się zdecydowanie lepiej, niż gdy je odpuszczasz. Zachowaj w sobie pamięć tego samopoczucia, które towarzyszy ci po wysiłku fizycznym, możesz po udanych ćwiczeniach napisać kilka słów na temat tego, co one ci dały i zaglądać do tych notatek w chwilach spadku motywacji.

Zachęć do treningu koleżankę

Jeśli masz problemy z systematycznością, może w duecie łatwiej będzie ci o motywację. Zachęć koleżankę do wspólnych systematycznych ćwiczeń, jest spora szansa na to, że będziecie się wzajemnie motywować do pozytywnego działania.

Znajdź słowa, które cię zmotywują

Umieść w widocznym dla siebie miejscu jakieś hasło lub cytat, który pomoże ci się zmotywować. Może to być cytat Dalajlamy: „celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej” albo inne słowa, które cię zachęcą do starania i wysiłku.

Śledź swoje sukcesy i zapisuj je

Wykorzystaj mały notatnik do tego, aby śledzić swoje postępy. Motywacją będzie, jeśli zobaczysz, że schudłeś konkretną liczbę centymetrów w miejscach, nad którymi ciężko pracujesz podczas ćwiczeń. Możesz ustalać sobie w tym zeszycie kolejne cele, które dzięki ćwiczeniom osiągniesz.

Przynajmniej 10 minut

Jeśli motywacja spadła do tego poziomu, że w ogóle nie masz ochoty ruszyć się do zaplanowanych ćwiczeń, postanów sobie, że przynajmniej przez 10 minut się poruszasz. Jest szansa, że jak już zaczniesz, organizm sam będzie domagał się kontynuacji. A jeśli nie, przynajmniej poruszasz się 10 minut.

 

I przede wszystkim pamiętaj, że ćwicząc, robisz dla siebie i swojego ciała coś dobrego, więc możesz być dumny z tego, że traktujesz się z należytą troską i szacunkiem.

Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04