plamy na skórze dziecka
© glisic_albina/Fotolia.com

Plamy na skórze dziecka – przyczyny, rodzaje i występowanie

plamy na skórze dziecka
© glisic_albina/Fotolia.com

Plamy na ciele dziecka mogą wystąpić na skutek działania różnych czynników m.in. proszków do prania, promieniowania UV, środków pielęgnacyjnych czy niewłaściwego odżywiania. Skóra malucha jest bardzo delikatna, cienka i miękka, dlatego jest bardziej narażona na uszkodzenia.

 

Plamy na ciele dziecka w większości nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Niektóre jednak wymagają konsultacji z dermatologiem i podjęcia leczenia.

Przyczyny zmian na skórze dziecka

Dziecko ma o wiele słabszą skórę niż dorosły człowiek. Jest ona podatna na wiele czynników zewnętrznych. Maluch może dostać plam od zabawek, ubranek, jedzenia czy picia. Chemia w otoczeniu dziecka może doprowadzić do zmian skórnych.

Przykładowe zmiany skórne

  • Plamy mongolskie – sinoniebieskie lub bladoniebieskie plamy najczęściej występujące w dolnej części pleców i na pośladkach. Nie są niebezpieczne. Są skutkiem nagromadzenia komórek barwnikowych – melanocytów. Znikają same, gdy dziecko ukończy od 3 do 5 lat.
  • Plamy łososiowe – bladoróżowe plamy na karku, czole lub powiekach. Są efektem zaburzeń rozwojowych drobnych naczyń krwionośnych. Nie są niebezpieczne. Znikają zazwyczaj w pierwszym roku życia dziecka.
  • Prosaki – biało-żółte plamki na czole, nosie lub policzkach. Są to przerośnięte gruczoły łojowe i znikają samoistnie w ciągu miesiąca. Nie są groźne. Nie można ich złuszczać.
  • Perły Epsteina – występują jako skupisko białych plamek w jamie ustnej, na granicy zębodołu i na napletku prącia u chłopców. Ulegają złuszczeniu w przeciągu pierwszych tygodni życia dziecka. Nie wymagają leczenia.
  • Odparzenia – mają postać czerwonych i piekących plam. Pojawiają się w okolicach krocza, pośladków i pachwin. Powstają wskutek zaniedbań pielęgnacyjnych. Nie są niebezpieczne. Należy często zmieniać pieluchy i zapewnić dostęp powietrza do skóry.
  • Łojotokowe zapalenie skóry – jest to rumieniowaty, łuszczący się wykwit na skórze głowy dziecka. Może rozprzestrzeniać się na dalsze części ciała. Niezbędna jest wizyta u dermatologa i podjęcie leczenia.
  • Znamiona barwnikowe – nazywane często pieprzykami. Rzadko osiągają duże rozmiary. W szczególnych przypadkach wymagają konsultacji z dermatologiem.
  • Znamię naczyniowe płaskie – koloru czerwonego. Przyczyna są wady wrodzone drobnych naczyń krwionośnych. Nie są niebezpieczne.
  • Bielactwo – nazywane również albinizmem. Jest to zaburzenie rozkładu melaniny w skórze. Ciało dziecka po urodzeniu jest jasnoróżowe, a potem blade. Skóra takiego malucha jest podatna na oparzenia słoneczne. Konieczna jest wizyta u dermatologa.
 

Więcej na temat zmiany skórne
Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33