Kobieta poddawana jest zabiegowi borowinowemu
© nenteus/Adobe Stock

Jonoforeza borowinowa polega na wprowadzaniu w głąb ciała, za pomocą prądu galwanicznego, jonów kwasów huminowych, które są jednym z najcenniejszych składników borowiny. Wskazaniem do zabiegu są: choroby reumatyczne, stany pourazowe, zwyrodnienia kręgosłupa.

 

Zastosowanie prądu galwanicznego podczas zabiegu powoduje, że cenne dla organizmu składniki borowiny wnikają w ciało głębiej, co dodatkowo wzmacnia ich działanie zdrowotne. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego wykonania.

 

Jonoforeza – co to jest?

 

Jonoforeza to nieinwazyjny zabieg, który wykorzystuje przepływ prądu galwanicznego. Dzięki wykorzystaniu prądu o stałym natężeniu możliwie jest przeniknięcie określonego leku w głąb organizmu, bez obciążania układu pokarmowego. Metoda leczenia za pomocą jonoforezy jest całkowicie bezbolesna, a podany pacjentowi lek trafia idealnie w miejsce bólu. Jonoforeza to zabieg, który najczęściej wykonywany jest w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz salonach kosmetycznych, ale można ją również wykonać samodzielnie w domu. Istnieje kilka rodzajów jonoforezy, w zależności od leku, jaki się podaje. Rozróżnia się między innymi, jonoforezę wapniową, jodową, cynkową, przeciwbólową, a także borowinową.

 

Jonoforeza borowinowa – na czym polega zabieg?

 

Jonoforeza borowinowa, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje oprócz prądu galwanicznego, borowinę, a dokładniej zawarte w niej jony kwasów huminowych. Borowina jest cenna dla organizmu ludzkiego, w szczególności poprzez zawartość organicznych składników, takich jak: pektyny, bituminy, hemiceluloza, celuloza oraz, wspomniane wcześniej, kwasy huminowe. Związki wykazują właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Skutecznie dotleniają tkanki, pobudzają proces przemiany materii i pozytywnie wpływają na pracę całego organizmu. Borowina, czyli nieodwodniony torf, jest również cennym źródłem soli mineralnych, ja: sód, związki krzemu, żelaza oraz wapnia, siarczany magnezu, glin czy potas. Z tego względu jonoforeza borowinowa polecana jest w chorobach reumatycznych, nerwobólach, różnego rodzaju urazach czy zwyrodnieniach kręgosłupa oraz stawów, a przez pozytywne oddziaływanie na wewnętrzne narządy organizmu, nawilża i odżywia również włosy oraz paznokcie.

 

W zabiegach kosmetycznych i uzdrowiskowych nie wykorzystuje się borowiny w naturalnej postaci. Należy ją wcześniej odpowiednio przygotować. Borowinę rozdrabnia się i miesza z wodą na charakterystyczną papkę bądź rozkrusza na proszek, z którego powstaje pasta borowinowa. Gotową borowinę do wykorzystania w domu można kupić bezpośrednio w aptece, taką jak: borowina do kąpieli, sól do stóp, szampon do włosów czy okłady borowinowe.

 

Jonoforeza borowinowa to zabieg, który trwa zwykle od 10 do 20 minut. Pełna seria zabiegów zawiera 10 seansów, które wykonuje się najczęściej co 2 dni. Wyjątek stanowią ostre schorzenia bądź silne przykurcze. Wówczas zabiegi wykonuje się, o ile lekarz nie wykaże przeciwwskazań, nawet codziennie.

 

Jonoforeza borowinowa - elektroda

 

Jonoforeza borowinowa to zabieg elektroleczniczy. Lek wprowadza się do organizmu za pomocą specjalnych elektrod, które działają na zasadzie przyciągania ładunków różnoimiennych a odpychania jednoimiennych. Czynną elektrodę układa się tuż nad tkanką i wprowadza do niej substancję leczniczą. Na skórze układa się również specjalny podkład. Elektroda bierna zamyka obwód i najczęściej układana jest po przeciwległej stronie w stosunku do czynnej elektrody.

 

Jonoforeza borowinowa – przeciwwskazania

 

Zabieg z wykorzystaniem prądu galwanicznego nie jest dla każdego. Do głównych przeciwwskazań do podjęcia leczenia jonoforezą borowinową należy: ciąża, rozrusznik serca, ostre zapalenie żył i zakrzepy, podrażniona skóra z ropnymi zmianami, uczulenie na stosowany lek, stan podgorączkowy, ostre stany zapalne, spastyczne porażenie mięśni i zaburzenia czucia. Zabiegu nie zaleca się stosować również wtedy, gdy pacjent choruje na nowotwór, zarówno złośliwy, jak i łagodny, a także gdy w jego ciele znajdują się metale w miejscach przepływu prądu podczas zabiegu.

 

Jonoforeza borowinowa – wskazania

 

Wskazaniem do jonoforezy borowinowej są, przede wszystkim, problemy z układem ruchu, takie, jak: stany pourazowe mięśni oraz stawów, przykurcze, stany bólowe kręgosłupa, kończyn, stany zapalne miękkich tkanek, nerwobóle, nieprawidłowy zrost kości. Zabieg polecany jest również na blizny oraz zaburzenia krążenia obwodowego w organizmie.

 

Więcej na temat kręgosłup