mężczyzna trzyma się za bolący go dół pleców.
© BillionPhotos.com/Fotolia.com

Metody na ból na dole pleców u dorosłych, dzieci i ciężarnych

mężczyzna trzyma się za bolący go dół pleców.
© BillionPhotos.com/Fotolia.com

Na ból w dole pleców skuteczną metodą jest ciepły lub zimny okład, masaż bądź zażycie tabletki przeciwbólowej. Gdy ból nie ustępuje po 3 dniach, konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego i u ortopedy. Czasem trzeba się poddać rehabilitacji lub operacji.

 

Ból w dole pleców po prawej stronie może oznaczać zapalenie woreczka żółciowego, a z lewej strony – zapalenie trzustki. Objaw bólu krzyża nie jest jednoznaczny i jego diagnoza wymaga współpracy internisty i ortopedy.

Metody leczenia bólu pleców u dorosłych

Ból w dole pleców z lewej strony lub po prawej stronie, pojawiający się przy schylaniu, może świadczyć o zablokowaniu stawu krzyżowo-biodrowego w miednicy lub dyskopatii, czyli wypadnięciu dysku (przepukliny kręgosłupa). Wypadnięcie dysku wymaga przeprowadzenia operacji, a blokada stawu krzyżowo-biodrowego w miednicy – fizjoterapii.

 

Promieniujący ból pleców na dole, po lewej stronie może sugerować również choroby nerek lub zapalenie w układzie moczowym. W takich przypadkach ból nie jest jedynym objawem, zmiany są widoczne w moczu (kolor, zapach, skład), odzwierciedlają je też podwyższone parametry krwi (np. liczba białych krwinek). Doraźnie przy promieniującym bólu pleców pomagają ciepłe lub zimne okłady. Można użyć do tego gotowych produktów aptecznych lub termoforu.

 

Ból dolnego odcinka kręgosłupa, występujący w wyniku przeciążenia, urazu lub będący objawem zwyrodnienia kręgosłupa pozwolą powstrzymać:

 • utrzymanie prawidłowej wagi ciała,
 • środki przeciwbólowe – doraźnie, do 3 dni stosowania,
 • ćwiczenia.

Ćwiczenia na ból w dole pleców

Ból spowodowany napięciem mięśni czy sztywnością stawów lub przeciążeniem bądź urazem można pokonać, wykonując codziennie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające tę część pleców.

 

 • Połóż się na plecach.
 • Zegnij w kolanie lewą nogę i przyciągnij ją do tułowia.
 • Obracaj wolno biodra w prawą stronę, aż do oporu, nie odrywając barków od ziemi.
 • Wróć do pozycji wyjściowej.
 • Powtarzaj na zmianę obiema nogami.

 

Ćwiczenia, których lepiej unikać przy bólu w dole pleców to:

 • skłony,
 • unoszenie nóg w pozycji leżącej,
 • przysiady (dozwolone przysiady przy ścianie).

Sposób na ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży doskwiera szczególnie w trzecim trymestrze. Dziecko rozpiera miednicę i może uciskać kręgosłup. Złagodzić ból pleców ciężarnej może ciepła kąpiel. Najlepiej ją zrobić, gdy w domu jest inna osoba, gdyby potrzebna była pomoc przy wchodzeniu do wanny lub wychodzeniu z niej. Inną metodą na ból w dole pleców jest masaż.

 

Ból dolnego odcinka pleców we wczesnej ciąży pojawia się na skutek rozciągania macicy. Skurczowy ból przypominający ten odczuwany podczas miesiączki i ból krzyża mogą oznaczać zagrożenie dla ciąży. W takich przypadkach należy skonsultować się z ginekologiem.

Ból pleców u dzieci wymaga wizyty u ortopedy

Ból w dole pleców u dzieci jest skutkiem wad postawy czy zbyt dużego obciążenia (np. zbyt ciężkim tornistrem). Może też być wynikiem urazu. Najlepiej, by ortopeda zbadał dziecko, by w porę rozpocząć rehabilitację, jeśli okaże się potrzebna.

 

Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49