badanie krzepliwości krwi

Kiedy wykonać badanie na krzepliwość krwi: krwotoki z nosa, skłonność do siniaków, obfite miesiączki

badanie krzepliwości krwi

Koagulogram pomaga ocenić krzepliwość krwi. Badanie przeprowadza się zawsze przed zabiegiem operacyjnym. Zaleca się go także kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną. Inne wskazania do badania krzepliwości krwi to objawy, takie jak nadmierne krwawienia i trudności z gojeniem ran.

 

Trombocyty, czyli płytki krwi, są odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. Ich prawidłowa liczba waha się od 150 do 400 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi.

Małopłytkowość i nadpłytkowość

Kiedy poziom trombocytów spada poniżej 150 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi, mówimy o małopłytkowości, czyli trombocytopenii. Kiedy płytek krwi jest za dużo (powyżej 400 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi), pacjent cierpi na nadpłytkowość, czyli trombocytozę. Nadpłytkowość prowadzi do nadmiernego sklejania się trombocytów, co jest przyczyną zatorów i zakrzepów.

Co to jest koagulogram?

Koagulogram to badanie, które określa liczbę trombocytów. Wykonuje się je na próbce krwi pacjenta. Procedura tego badania jest bardzo podobna do standardowego pobrania krwi w gabinecie lekarskim. Przeprowadza się nakłucie żyły łokciowej, a krew pobiera się do probówki i kieruje do badań. Ze względu na to, że badanie wykonuje się przy podejrzeniu zaburzeń krzepliwości krwi, jego przebieg jest przez cały czas nadzorowany. Po badaniu pacjent powinien mocno uciskać miejsce nakłucia i informować personel medyczny w razie zbyt silnego krwawienia.

Badanie na krzepliwość krwi: wskazania

Koagulogram należy wykonać przy podejrzeniu, że układ krzepnięcia krwi nie działa prawidłowo. Do niepokojących objawów można zaliczyć:

  • częste krwawienia z nosa,
  • krwawiące dziąsła,
  • nadmierne i przedłużające się krwawienie po urazie,
  • trudności z gojeniem ran,
  • pojawianie się siniaków i krwiaków nawet po lekkich urazach,
  • wybroczyny na skórze i błonach śluzowych,
  • u kobiet zbyt obfite miesiączki i krwawienia pozamiesiączkowe,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego.

Badanie krzepliwości krwi wykonuje się także przed każdym zabiegiem operacyjnym. Zalecane jest też przy podejrzeniu chorób wątroby oraz kiedy pacjent poddawany jest leczeniu przeciwkrzepliwemu lub przyjmuje leki wydłużające proces krzepnięcia krwi.

Krzepnięcie krwi a antykoncepcja hormonalna

Koagulogram zalecany jest także kobietom stosującym doustną antykoncepcję hormonalną. Zawarty w tabletkach estrogen może spowodować gęstnienie krwi, co z kolei może doprowadzić do powstawania zakrzepów i zatorów. Krzepliwość krwi powinny także przebadać kobiety, które niedawno odstawiły tabletki antykoncepcyjne i planują zajście w ciążę.

 

Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48