Kobiety ćwiczą zumbę
© Ariwasabi/Fotolia.com

Zumba gold to delikatny trening przeznaczony – po wcześniejszej konsultacji z lekarzem – szczególnie dla osób starszych, kobiet w ciąży i po porodzie oraz osób z nadwagą. Zumba gold jest dla wszystkich tych, którzy lubią aktywność fizyczną w latynoskich rytmach. To sposób na przyjemny, lekki i relaksujący trening, który jednocześnie – przy regularnym wykonywaniu - przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Zumba gold – na czym polega i jak wygląda trening

Zumba gold jest odmianą zumby klasycznej i to właśnie ona polecana jest na rozpoczęcie przygody z zumbą ponieważ nie wymaga umiejętności tanecznych. Wszystkiego uczymy się podczas treningów. Zajęcia najczęściej trwają godzinę. Rozpoczynają się rozgrzewką, podczas której puszczane są 1 lub 2 piosenki. Choreografia do każdego utworu jest inna. Po treningu właściwym jest tzw. cool down, czyli wyciszenie i relaksacja. Nie ma potrzeby zapamiętywania kroków, ponieważ z każdym utworem są zmieniane i pokazywane przez instruktora. Jest to prosty układ, więc nie należy się obawiać, że coś nie wyjdzie. Zumba gold to przede wszystkim świetna zabawa, aktywność fizyczna w formie tańca i relaksu. Kroki w zumbie najczęściej są symetryczne. Oznacza to, że np. jeżeli wykonuje się dwa kroki w lewo prawdopodobnie będą też dwa kroki w prawo.

Zumba gold – wskazania i przeciwwskazania

Zumba gold ze względu na delikatny trening i mało forsowne zajęcia jest przeznaczona szczególnie dla osób starszych, mających problemy ze stawami, kręgosłupem, kobiet w ciąży lub po porodzie jak również wszystkich tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z tańcem. Przed zajęciami – w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych (w tym znacznej nadwagi) niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Jeżeli nie widzi on żadnych przeciwwskazań do takiej formy sportu, a jest się fanem latynoskich rytmów, należy zaopatrzyć się w wygodny, kolorowy strój oraz buty z amortyzującą podeszwą, i przede wszystkim zapisać się na zajęcia.

Zumba gold – korzyści

Efekty regularnych treningów są widoczne bardzo szybko, ponieważ angażowane są wszystkie partie ciała. Szybkość z jaką tracimy nadmiar tkanki tłuszczowej – jeżeli to jest głównym celem – jest uzależniona od cech indywidualnych, wieku, trybu życia i odżywiania. Podczas zajęć zumby gold poprawiamy ogólną wydolność organizmu, kondycję, budujemy i wzmacniamy mięśnie. Ponadto układ krążenia oraz układ trawienny pracują sprawniej. Zmianie ulega również samopoczucie. Zumba stała się stylem życia. To filozofia polegająca na radosnym podejściu do świata.