Kobieta wykonuje gimnastykę na macie ćwiczeniowej
Flickr/Migration Museum Project/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Chudnij bez zmęczenia, czyli callanetics

Kobieta wykonuje gimnastykę na macie ćwiczeniowej
Flickr/Migration Museum Project/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Callanetics to ćwiczenia, które modelują sylwetkę i nie obciążają stawów. Callanetics przeznaczony jest dla osób, które nie lubią intensywnych, energicznych treningów lub nie powinny wykonywać gwałtownych ruchów. To jednak nie oznacza, że trening nie powoduje zmęczenia i nie daje efektów.

Co to jest callanetics?

Callanetics to ćwiczenia izometryczne, polegające na pobudzeniu mięśni pomimo braku lub bardzo małego ruchu podczas treningu. Ćwiczenia nie tylko wyszczuplają sylwetkę, ale także wzmacniają mięśnie grzbietowe i mięśnie Kegla. To zestaw ćwiczeń stworzony z myślą o osobach, które w krótkim czasie chcą wyrzeźbić swoją figurę. Na zajęcia callanetics składa się rozgrzewka ramion, brzucha, nóg, pośladków, pleców, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Aby ćwiczenia przyniosły oczekiwane efekty, trzeba przestrzegać związanych z nimi zasad, takich jak: odpowiednie ułożenie ciała, prawidłowa kolejność wykonywanych ćwiczeń, sprecyzowane ruchy ciała, zgodna liczba i czas powtórzeń, a również regulacja oddechu. Ćwiczenia należy rozpoczynać stopniowo, ponieważ wymagają od trenujących dużego wysiłku. Należy ćwiczyć dwie godziny tygodniowo, a po osiągnięciu oczekiwanego efektu zmniejszyć czas do godziny na tydzień. Potem już można ćwiczyć 15 minut dziennie, aby utrzymać wymarzoną sylwetkę. Najważniejsze jest, aby callanetics był wykonywany regularnie.

Efekty callanetics

Już po 2 tygodniach trenowania callanetics, można zauważyć pierwsze efekty. Po tym czasie widoczne są stopniowe zmiany korygowania wad sylwetki, np. zaokrąglonych pleców. Callanetics ujędrnia skórę i uelastycznia mięśnie. Regularne stosowanie ćwiczeń odmładza sylwetkę i wyszczupla ją. Ponadto po 2 tygodniach brzuch jest bardziej umięśniony, a pośladki uniesione. Ćwiczenia zmniejszają cellulit, wysmuklają uda i redukują bóle kręgosłupa. Trening poprawia metabolizm, zmniejsza odkładanie się masy tłuszczowej i poprawia koordynację ruchową. Zajęcia fitness zwiększają libido i redukują skutki menopauzy.

Przykładowe ćwiczenie na nogi

Należy przyjąć prostą pozycję i unieść ręce. Nogi powinny być rozstawione na wysokości bioder. Po chwili trzeba zrobić skłon i przyjąć pozycję narciarza (ręce przenieść do tyłu). Po kilku sekundach należy przejść do postawy wyjściowej i powtórzyć ćwiczenie 20 razy.

Przykładowe ćwiczenie na talię

Należy stanąć w pozycji prostej i nogi rozstawić na wysokości bioder. Jedną rękę należy unieść, uginając ją lekko a drugą oprzeć na biodrze. Kolejno trzeba zgiąć ciało w bok, ciągnąc je ku podłodze. Plecy muszą być cały czas wyprostowane. Ćwiczenie wykonuje się przez około 2 minuty na każdy z boków.

 

Ćwiczenia mogą być wykonywane kilka razy w tygodniu. Można ćwiczyć 3-5 razy w tygodniu. Należy pamiętać, aby nie przeciążać ciała i w razie drżenia mięśni przerwać zajęcia. W przypadku początkujących, po ćwiczeniach zaleca się jednodniową regenerację mięśni. 


Przeładuj

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego. Zapamiętamy jego uśmiech i dobre serce!

zobacz 01:36