mężczyzna w górach zimą
©Giorgio Pulcini/Fotolia.com

Górskie wędrówki zimą – jak się przygotować i co ze sobą zabrać na trekking w zimie?

mężczyzna w górach zimą
©Giorgio Pulcini/Fotolia.com

Wycieczka w góry zimą wymaga dłuższych i staranniejszych przygotowań niż zdobywanie szczytów górskich w okresie letnim. Osoba, która decyduje się na trekking w zimie, powinna wiedzieć, na co się pisze – ujemne temperatury, silny wiatr, duża wilgotność powietrza to czynniki, na które narażony jest każdy amator zimowych wędrówek górskich. Dlatego też przed takim wypadem należy zadbać o sprzęt, bagaż oraz nawigację GPS.

Bezpośrednio przed wycieczką w góry należy sprawdzić prognozę pogody oraz zagrożenie lawinowe. W innym razie możemy się narazić na utratę zdrowia, a nawet życia. Dodatkowo warto pamiętać, że za granicą za akcję poszukiwawczą zapłacimy z własnej kieszeni.

Jak ubrać się zimą w góry?

Planowanie górskiej wycieczki powinno rozpocząć się od kompletowania stroju i sprzętu zimowego. Ich dobór uzależniony jest w głównej mierze od trasy, warunków pogodowych, typu pokrywy śnieżnej oraz czasu trwania wędrówki. Do podstawowych rzeczy należy zaliczyć:

  • bieliznę przeciwpotną, w tym koszulkę z długim rękawem i legginsy,
  • koszulę i spodnie z polaru,
  • kurtkę i spodnie z materiałów nie przemakających,
  • ciepłą czapkę zakrywającą uszy,
  • rękawice dwuwarstwowe,
  • okulary przeciwsłoneczne – „lodowce”, które chronią oczy przed ślepotą śnieżną,
  • buty trekkingowe z ochraniaczami.

Dodatkowo warto zabrać ze sobą sprzęt sportowy: kijki narciarskie, czekan i raki (przydają się one przy stromych wejściach) oraz rakiety śnieżne.

Co zabrać ze sobą na trekking w zimie?

Przed wyruszeniem w góry w zimie, należy zadbać również o bagaż i jego wyposażenie. Obowiązkowym elementem jest jedzenie i picie. Najlepiej zabrać ze sobą wysokokaloryczne przekąski (gorzką czekoladę, kanapki z warzywami, orzechy, kabanosy, gotowane jajka), wodę mineralną oraz herbatę w termosie. Należy unikać napojów gazowanych i przekąsek, które sprzyjają szybkiej utracie wody. Oprócz tego do plecaka warto włożyć nawigację GPS, która przyda się wówczas, gdy stracimy orientację w terenie. Dobrze jest mieć ze sobą również: krem z filtrem, pomadkę ochronną do ust, wodę utlenioną oraz tabletki przeciwbólowe.

Więcej na temat narty zima
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13