Kobieta i mężczyzna trenują sztuki walki.
©master1305/Fotolia.com

Wschodnie sztuki walki cechują się panowaniem nad ciałem i umysłem. Do najbardziej znanych sztuk walki można zaliczyć aikido. Jest to technika pozbawiona agresji. Główną rolę odgrywają w niej rzuty i dźwignie. Popularne jest też karate, które skupia się głównie na trenowaniu postawy wojownika, oraz kung fu, w przypadku którego najważniejsza jest praca nad umysłem.

 

Wschodnie sztuki walki zyskują coraz większą popularność wśród młodzieży. Sporty walki ze wschodu rozwijają ciało i umysł oraz zwiększają pewność siebie.

Czym są wschodnie sztuki walki?

Wszystkie sztuki walki pochodzą z Azji Wschodniej. Ćwiczenie każdego stylu ma na celu przełamywanie swoich słabości i nieustanne dążenie do panowania nad swoim ciałem. Wszystkie techniki cechują się kontrolą zależną od siły woli. Te elementy są znacznie ważniejsze niż sportowy wynik. Nieodłącznym elementem wschodnich sztuk walki jest kształtowanie cech charakteru, takich jak cierpliwość, opanowanie i koncentracja. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest równowaga ciała i umysłu. Miarą dobrego wojownika jest więc nie tylko fizyczne przygotowanie, ale też poziom zadowolenia z życia. Treningi wschodnich sztuk walki są przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą się rozwijać, niezależnie od płci i wieku. Nie są one jednak równoznaczne z wyznawaniem wschodnich wierzeń, ponieważ polscy nauczyciele przekazują adeptom wartości, nie uwzględniając elementów duchowości kultury wschodu.

Aikido – sztuka walki bez walki

Aikido jest tradycyjną japońską sztuką walki bez przemocy. Praktyka wyklucza rywalizację, a nauczanie skupia się na zasadzie ruchu i energii. Głównym celem walki jest zmiana kierunku lub neutralizacja ataku przeciwnika. Technika aikido polega głównie na wykonywaniu uników, zasłon, dźwigni i rzutów. Kluczową rolę odgrywa w tym stylu płynność, precyzja i skuteczność ruchu. Jest to sztuka walki przeznaczona dla ludzi o pokojowym usposobieniu, którzy za cel stawiają sobie obronę siebie i najbliższych. Dodatkowym plusem są niezwykłe walory estetyczne techniki. Ćwiczenia pozbawione są agresji, przez co przyjemnie się je ogląda i trenuje.

Karate – budowanie postawy wojownika

Jest to sztuka samoobrony, w której nogi i ręce są nieustannie ćwiczone w zadawaniu ciosów i bloków. Trening jest głównie skierowany do ludzi, którzy potrzebują dać upust swojej energii. Karate bowiem wymaga dużego zaangażowania ciała i kondycji fizycznej. W tym sporcie niezwykle istotna jest koordynacja, wymagana podczas szybkiej serii ciosów nogami i rękami. Trening karate ma też na celu opanowanie bólu. Podczas ćwiczeń nie da się go uniknąć, a stopniowa akceptacja, prowadzi do panowania nad nim. Pozwala to na uzyskanie walecznej postawy, która nie ukazuje słabości. Ćwiczenie karate przez dzieci i młodzież pozytywnie wpływa na harmonijny rozwój fizyczny i psychiczny.

Kung fu – praca nad umysłem

Jest to najstarsza wschodnia sztuka walki, wywodząca się z Chin. W Europie kung fu zyskało popularność w latach 70., kiedy to rozpropagował ją Bruce Lee (w filmach „Wejście smoka” i „Wściekłe pięści”). Wcześniej nauka ta była objęta sekretem mnichów z klasztoru Shaolin. Nie ma drugiego takiego stylu walki, który tak dużą wagę przykładałby do pracy nad umysłem. Skupianie się na oddechu jest podstawą skutecznej praktyki. Nauczyciele kung fu twierdzą, że nie walczy się z przeciwnikiem, lecz jego umysłem. Istnieje wiele stylów tej walki: wing chun, modliszka, żuraw lub małpa. Różnorodność ta pozwala na wybranie najlepszej metody dla siebie.