Urlop bez tłumów.
© Jacob Lund/Adobe Stock

Gdzie wyjechać, aby spędzić wakacje z dala od ludzi?

Urlop bez tłumów.
© Jacob Lund/Adobe Stock

Miejscowości nad morzem, w górach czy na Mazurach w okresie wakacyjnym przeżywają prawdziwe oblężenie. Większość Polaków już przywykła do tego, że podczas urlopu w tych miejscach nie uniknie się tłumów na ulicach, plażach, szlakach czy w restauracjach. Jednak nawet w czasie wakacji można znaleźć wspaniałe miejsca z dala od ludzi. Na ich znalezienie trzeba poświęcić więcej czasu, ale naprawdę warto!

 

Osoby, które mają możliwość zaplanowania urlopu poza sezonem wakacyjnym, mają duże pole manewru. W maju, czerwcu czy wrześniu pogoda w Polsce jest zazwyczaj całkiem przyjemna, a w popularnych miejscowościach wypoczynkowych nie ma wtedy tłumów.

Jak znaleźć atrakcyjne miejsca na wakacje z dala od ludzi?

Problem pojawia się gdy ktoś nie może zaplanować wyjazdu w innym terminie niż wakacyjnym, ale ma dosyć wczasów w obleganych miejscach. Z tym często muszą zmierzyć rodzice dzieci w wieku szkolnym. Wprawdzie najmłodsi mogą wcześniej zakończyć naukę i nieco później ją rozpocząć, ale nie zawsze wychodzi to dzieciom na dobre.

 

Zdecydowanie najbardziej pożądanym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów są nadmorskie miejscowości. Najpopularniejsze miejsca są tak oblegane przez turystów, że w lipcu i sierpniu nawet znalezienie noclegu na kilka nocy graniczy z cudem. Nad polskim morzem są jednak jeszcze takie miejsca, w których można wypocząć bez tłumu turystów dookoła. Można zaliczyć do nich:

  • Piaski - malutka miejscowość na końcu Mierzei Wiślanej,
  • Poddąbie - wieś położona pomiędzy znanymi i obleganymi kurortami: Ustką i Rowami,
  • Karwieńskie Błoto Drugie - wieś w pobliżu znanej i lubianej przez turystów Karwi,
  • Dąbkowice - osada położona kilkanaście kilometrów od Darłowa i kilkadziesiąt od Mielna.

 

Wszystkie wymienione miejsca łączy jedno - w porównaniu do bardziej znanych nadmorskich miejscowości jest tam dużo spokojniej. Za mały minus można uznać to, że w większości przypadków infrastruktura turystyczna nie jest tak dobrze rozwinięta, jak w popularnych kurortach.

Pomysły na zagraniczne wakacje bez tłumów

Alternatywą dla wakacji w Polsce są oczywiście wyjazdy zagraniczne. W tym przypadku koszty wakacji mogą być nieco wyższe, ale zdecydowanie łatwiej znaleźć urokliwe miejsca, które nie są oblężone przez ludzi. Zasada poszukiwań jest taka sama, jak w przypadku miejsc w Polsce - lepiej wybierać małe miejscowości. W Chorwacji dobrze jest wybrać południe kraju, okolice Splitu, Zadaru czy Trogiru. Atrakcyjny cenowo powinien być wyjazd do Bułgarii. Tam warto rozejrzeć się w okolicach Sozopolu lub Burgas, gdzie nie brakuje małych plaż, które często są całkowicie puste.

Więcej na temat podróże Urlop
Przeładuj

Julia Wieniawa i Viki Gabor są w tej samej wytwórni! Rywalizują ze sobą?

zobacz 01:34