Trening tlenowy i trening beztlenowy
© nikolas_jkd/Adobe Stock

Trening tlenowy i trening beztlenowy – czym się charakteryzują i który z nich wybrać?

Trening tlenowy i trening beztlenowy
© nikolas_jkd/Adobe Stock

Trening tlenowy (aerobowy) czy trening beztlenowy (anaerobowy) – to pytanie powinny postawić sobie wszystkie osoby, które zaczynają przygodę z regularną aktywnością fizyczną. Najważniejszym kryterium, które należy uwzględnić przy odpowiedzi na tak postawione pytanie, jest cel treningowy. Przyjmuje się, że trening tlenowy przeznaczony jest dla osób nastawionych na spalanie zbędnych kilogramów, natomiast trening beztlenowy na wyrobienie masy mięśniowej.

 

Wybór treningu powinien być dostosowany do kondycji fizycznej, a także celu treningowego danej osoby. Przy czym przed treningiem warto wyposażyć się w opaskę sportową, służącą m.in. do monitorowania tętna podczas wysiłku fizycznego.

Trening tlenowy (aerobowy)

Trening tlenowy nazywany również treningiem aerobowym to rodzaj aktywności fizycznej, w trakcie której energia pozyskiwana jest z procesów beztlenowych. Przez pierwsze 0,5 h godziny treningu organizm czerpie energię z glikogenu mięśniowego i wątrobowego, a dopiero w dalszej kolejności spala tkankę tłuszczową. Trening aerobowy jest długotrwałym wysiłkiem fizycznym, wykonywanym przy tętnie maksymalnym 50-80% (utrzymywanie tętna w tym przedziale jest bardzo ważne, ponieważ mniejszy puls oznacza, że aktywność jest zbyt słaba). Przy treningu tlenowym można swobodnie rozmawiać, a tkanka tłuszczowa spalana jest podczas aktywności fizycznej. Ponadto ten typ treningu nie ma wpływu na metabolizm. Trening tlenowy przeznaczony jest w głównej mierze dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. To także propozycja dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję fizyczną, a także zrzucić kilka kilogramów przy minimalnym wzroście masy mięśniowej. Przykładem treningu tlenowego jest: trucht, pływanie, jazda na rowerze itp.

Trening beztlenowy (anaerobowy)

Przy treningu beztlenowym, zwanym również anaerobowym, energia pozyskiwana jest z glikogenu mięśniowego i wątrobowego, natomiast tkankę tłuszczową spala się po zakończeniu aktywności fizycznej. Trening beztlenowy jest krótkotrwały, a przy tym bardzo intensywny. Podczas jego trwania tętno maksymalne wynosi powyżej 80%. Taki rodzaj aktywności fizycznej polecany jest w szczególności osobom, które mają dobrą kondycję fizyczną i chcą zwiększyć masę mięśniową. Przykładem treningu anaerobowego jest trening interwałowy i trening siłowy.

Więcej na temat odchudzanie Ćwiczenia treningi
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13