Trening plyometryczny wykonują sportowcy, którzy chcą wzmocnić nogi. Na trening składają się ćwiczenia siłowe, dzięki którym w krótkim czasie można poprawić kondycję i zwiększyć siłę.

Reklama

Trening plyometryczny – czym jest?

Trening plyometryczny składa się z ćwiczeń, które służą rozwojowi i wzmocnieniu mięśni. Opierają się one na tzw. cyklu rozciągnięcie-skrócenie, czyli rozciągnięciu mięśni i szybkim ich skurczeniu. Podczas treningu wykonuje się serię intensywnych podskoków, wyskoków i skipów, np. wyskok przez skrzynię, przeskok przez płotek z lądowaniem obunóż, skok w dal, slalom, czy przeskok przez płotek z odbiciem dynamicznym. Trening należy wykonywać na miękkim podłożu, np. na trawie. Ćwiczyć trzeba 3-4 razy w tygodniu. Dane ćwiczenie najlepiej powtórzyć sześć razy w trzech seriach.

Trening plyometryczny – zasady wykonywanych ćwiczeń

Przed każdym treningiem plyometrycznym zaleca się wykonanie dziesięciominutowej rozgrzewki. Podczas niej należy robić ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie we wszystkich partiach ciała, np. pajacyki, ćwiczenia wykonywane w biegu, przysiady czy wypady w przód i tył. W trakcie ćwiczeń powinno unikać się zeskoków z dużej wysokości. Ważne też, by na trening dobrać odpowiednie obuwie, najlepiej amortyzujące. Podczas wykonywanych ćwiczeń trzeba kontrolować ból mięśni i stawów (jeśli ból nasila się należy przerwać ćwiczenie).

Trening plyometryczny – zalety

Trening plyometryczny wzmacnia mięśnie i siłę nóg. Ponadto ćwiczenia poprawiają kondycję i spalają dużo kalorii.

Trening plyometryczny – wady

Jedną z wad treningu plyometrycznego jest duże obciążenie stawów, ścięgien i kości, co może prowadzić do kontuzji.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama