biegacze na bieżni z napisem 2019
© mansong/Adobe Stock

Jedną z najpopularniejszych form pożegnania starego roku i wkroczenie w nowy jest zabawa na imprezie sylwestrowej. Nie wszystkim jednak taka forma rozrywki odpowiada i takie osoby często szukają pomysłów na inne spędzenie sylwestra. Jeśli chodzi o miłośników aktywności fizycznej, to wśród nich coraz większym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju eventy sportowe. A tych organizowanych w naszym kraju z roku na rok jest coraz więcej.

 

Jeszcze kilka lat temu sportowe imprezy sylwestrowe nie były tak popularne, jak ma to miejsce obecnie. Promowanie zdrowego stylu życia i mniejsza chęć ludzi do uczestniczenia w klasycznych balach i dużych imprezach sylwestrowych sprawiły, że miłośnicy sportu mają w czym wybierać.

W jakich wydarzeniach sportowych wziąć udział w sylwestra?

Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się imprezy sylwestrowe organizowane na stokach narciarskich. W zależności od organizatorów przybierają one różne formy, ale główna idea pozostaje taka sama – chodzi o zimowe szaleństwo na nartach i „wjechanie” na nich w nowy rok. Dzięki temu, że obecnie dostępność do stoków narciarskich jest dużo większa niż kiedyś i nie musi wymagać dalekiego wyjazdu w góry, wiele osób może pozwolić sobie na takie spędzenie sylwestrowego wieczoru. Trzeba jednak pamiętać, że z racji kapryśnej aury, jaka w grudniu panuje w Polsce nie zawsze warunki będą dopisywały i umożliwiały jazdę na nartach ostatniego dnia w roku.

Niezależnie od pogody organizowane są natomiast imprezy dla biegaczy. Same biegi sylwestrowe rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych, ale dla uczestników po zakończonym wysiłku fizycznym przewidziane są atrakcje towarzyszące. Coraz częściej na organizację wydarzeń sylwestrowych decydują się kluby sportowe oferujące m.in. fitness, jazdę na łyżwach, grę w squasha czy w tenisa.

Kto powinien zdecydować się na sportową celebrację sylwestra?

O korzyściach wynikających z uprawiania sportu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Imprezy sportowe odbywające się w ostatnim dniu roku są skierowane przede wszystkim do osób aktywnych fizycznie. Wprawdzie organizatorzy zachęcają do udziału również tych, którym ze sportem nie jest po drodze, ale właśnie takie osoby powinny być ostrożne. Organizm, który nie jest przyzwyczajony do wzmożonego wysiłku fizycznego może bowiem źle zareagować na intensywne ćwiczenia. To z kolei może prowadzić do kontuzji.

Każdy – niezależnie od stopnia zaawansowania sportowego – powinien pamiętać o dokładnej, kilkuminutowej rozgrzewce oraz o rozciąganiu po wysiłku. Osoby, które nie uprawiają regularnie sportu powinny obserwować, jak na wysiłek reaguje ich organizm i przede wszystkim – nie forsować go zbyt mocno. Takie postępowanie pozwala zminimalizować ryzyko problemów zdrowotnych i wkroczyć w nowy rok bez kontuzji.

Więcej na temat sport Sylwester Bieganie