Kulturystyka
Flickr/William Bigelis/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Sterydy anaboliczne i ich niebezpieczne skutki

Kulturystyka
Flickr/William Bigelis/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Sterydy anaboliczne są grupą steroidów pochodzenia syntetycznego bądź naturalnego. Powodują przyspieszone dzielenie się komórek tworzących określone tkanki organizmu zwierząt i ludzi. Są pochodnymi testosteronu – męskiego hormonu płciowego.

Skutki uboczne sterydów anabolicznych

1. Nadciśnienie krwi. Podwyższone ciśnienie krwi spowodowane przyjmowaniem substancji anabolicznych, może powodować wiele zmian w układzie krążenia, którym towarzyszą częste bóle głowy i pogorszenie wzroku. Skutkiem tych zmian mogą być: niewydolność nerek, przerost lewej komory serca, zawał serca a nawet udar mózgu. Osoby, które zażywają spore ilości sterydów mają bardziej obciążone serce, ponieważ ich masa mięśniowa szybko przyrasta. Krew staje się gęsta i opornie płynie w naczyniach krwionośnych, przez co serce pracuje mniej efektywnie. Po długim okresie przyjmowania sterydów układ krwionośny może już nie powrócić do stanu pierwotnego.

2. U mężczyzn sterydy anaboliczne na krótko zwiększają popęd seksualny, następnie jednak zmniejsza się ilość wytwarzanego naturalnie testosteronu, czego efektem jest kurczenie się jąder. W konsekwencji może dojść do bezpłodności.

3. U mężczyzn anaboliki powodują nadmierne owłosienie na torsie i plecach.

4. Kobiety, które zażywają anaboliki mogą mieć obniżony głos, nieregularne miesiączki, powiększoną łechtaczkę, owłosienie na ciele i twarzy a także łysienie na czubku głowy.

5. Anaboliki wywołują ginekomastię (rozrost gruczołów piersiowych) zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Bywa też tak, że na całym ciele pojawiają się ropiejące krosty, po których pozostają trwałe blizny.

6. Zażywanie anabolików przyczynia się do zatrzymania wody i sodu w naczyniach i tkankach. Powoduje to powstanie obrzęków hipowolemicznych. Objawem nadmiaru wody i sodu jest spuchnięte ciało i twarz.

7. Podczas zażywania sterydów anabolicznych, stwierdza się bardzo małą liczbę plemników w nasieniu, a czasem całkowity ich brak (azoospermia). Nadmiar testosteronu powoduje zmiany zwyrodnieniowe w kanalikach nasiennych. W takim wypadku zdrowe, silne plemniki nie są w stanie się stamtąd wydostać, co prowadzi do niepłodności.

8. Zażywanie sterydów anabolicznych zwiększa ryzyko kontuzji. Dzięki anabolikom mięśnie rozrastają się szybko, natomiast nie nadążają za nimi więzadła i ścięgna, więc łatwo dochodzi do ich przeciążeń i naderwań.

 

Skutki uboczne przyjmowania sterydów anabolicznych są ze sobą powiązane. Samodzielne zażywanie sterydów jest niebezpieczne dla zdrowia. Mogą wystąpić zaburzenia, których nie da się wyleczyć, np. azoospermia. Warto zastanowić się nad przyjmowaniem anabolików. 


Więcej na temat suplementy diety trening
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36