Suplementy diety
© lecic/Fotolia.com

Skutki uboczne działania anabolików – poznaj je, zanim zdecydujesz się na doping

Suplementy diety
© lecic/Fotolia.com

Dzięki działaniu sterydów można osiągnąć zamierzone efekty na siłowni w bardzo krótkim czasie. Doping może jednak uszkodzić nerki, wątrobę lub spowodować problemy z erekcją.

 

Kreatyna to jeden z najczęściej stosowanych suplementów na szybki przyrost mięśni. Skutki uboczne kreatyny to zaburzenie pracy nerek. W wyniku przyjmowania do organizmu preparatów kreatynowych dochodzi do powstania kreatyniny, produktu ubocznego mięśnia. Nadmierne obciążenie nerek tym związkiem chemicznym prowadzić może do zmniejszenia sprawności filtracyjnej nerek, przez co organizm traci zdolność do samodzielnego oczyszczania się.

Skutki stosowania sterydów

Anabolik zażyty jednorazowo nie zmieni ciała ani nie wpłynie drastycznie na pogorszenie się stanu zdrowia. Niemniej jednak długotrwałe zażywanie sterydów może mieć fatalne konsekwencje. Warto je poznać, zanim sięgniemy po jakikolwiek doping.

Wątroba i jej rola w organizmie

Długotrwałe przyjmowanie sterydów w dużych ilościach zmienia sposób pracy wątroby, która odpowiada między innymi za usuwanie toksyn z organizmu oraz wytwarzanie soków trawiennych.

Nadciśnienie tętnicze

Skutkiem stosowania sterydów jest nadciśnienie tętnicze, a co za tym idzie wszystkie dolegliwości z nim związane, czyli bóle głowy, problemy z nerkami czy pogorszenie wzroku.

System hormonalny

Hormony w układzie dokrewnym pełnią rolę ośrodka przekazu informacji. W momencie gdy ciału dostarcza się sterydy, organizm nie jest w stanie produkować gonadotropiny (odpowiedzialnej za funkcjonowanie gruczołów płciowych), bądź robi to w małych ilościach. Taka sytuacja prowadzić może do zaburzeń popędu płciowego, problemów z erekcją, a nawet, w najgorszym wypadku, do niepłodności.

Działanie anabolików a zdrowie psychiczne

Anaboliki oprócz działania na ciało mają także destrukcyjny wpływ na psychikę. Zażywanie sterydów prowadzi do uzależnienia mogącego odbić się negatywnie także na otoczeniu osoby stosującej dany anabolik. Osoby „nasterydowane” często miewają wahania nastrojów, są nerwowe i zestresowane. Dodatkowo sterydy powiększają nie tylko mięśnie, ale również np. komórki nowotworowe. Stany lękowe, depresje to również częste psychiczne skutki uboczne działania sterydów.  

 

Więcej na temat suplementy diety hormony
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48