kobieta uprawia gimnastykę
Image by LifetimeStock.com

Drugi rytuał tybetański krok po kroku

kobieta uprawia gimnastykę
Image by LifetimeStock.com

Rytuały tybetańskie to sekretny sposób mnichów na długowieczność. Drugi rytuał tybetański pobudza punkt energetyczne zlokalizowane w okolicach tarczycy, nadnerczy i gruczołów płciowych.

 

Drugi rytuał tybetański wykonuje się w pozycji leżącej. Ćwiczenie polega na rytmicznym podnoszeniu i opuszczaniu nóg oraz głowy. Drugi rytuał tybetański działa korzystnie zwłaszcza na kości i mięśnie, ale istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania.

Drugi rytuał tybetański – jak wykonać?

Drugi rytuał tybetański trzeba wykonywać bardzo powoli, z przerwami na 3–4 głębokie oddechy między kolejnymi powtórzeniami (dotyczy to zwłaszcza osób z wrzodami, nawracającymi bólami lędźwiowymi i nadciśnieniem). Bardzo ważne jest regulowanie rytmu oddychania – należy się skupić na głębokich wdechach przy podnoszeniu kończyn i wydechach przy ich opuszczaniu. Nogi powinny być przez cały czas proste w kolanach, a brzuch wciągnięty. Aby prawidłowo wykonać ćwiczenie, trzeba powtarzać 3 (w pierwszym tygodniu) do 21 razy (od 10 tygodnia) następujące kroki:

1. Położyć się na plecach.

2. Ułożyć wyprostowane ręce wzdłuż ciała z dłońmi skierowanymi do podłogi.

3. Podnieść głowę i przyciągnąć brodę do klatki piersiowej, unosząc jednocześnie nogi tak, by tworzyły z tułowiem kąt prosty (plecy nie mogą odrywać się od podłoża).

4. Przytrzymać pozycję na 2–3 głębokie oddechy.

5. Opuścić nogi (z ugięciem kolan).

6. Położyć głowę.

Drugi rytuał tybetański – efekty ćwiczenia

Drugi rytuał tybetański działa korzystnie przede wszystkim na układy kostny i mięśniowy. W ich obrębie regularne wykonywanie ćwiczeń daje efekty takie, jak:

  • wzmocnienie mięśni rąk, nóg i brzucha,
  • uelastycznienie mięśni serca i przepony,
  • likwidowanie napięcia w dolnej części kręgosłupa,
  • niwelowanie sztywności nóg i karku,
  • łagodzenie dolegliwości związanych z artretyzmem i osteoporozą.

Oprócz tego drugi rytuał tybetański wzmacnia narządy płciowe, układ trawienny i moczowy oraz gruczoł tarczycy. Wpływa także pozytywnie na oddychanie i krążenie.

Drugi rytuał tybetański – przeciwwskazania do wykonywania ćwiczenia

Drugi rytuał tybetański może stwarzać zagrożenie dla osób z niektórymi przypadłościami. Przed rozpoczęciem ćwiczeń z lekarzem powinni się skonsultować ci, którzy chorują na:

Konsultacja lekarska jest też potrzebna w przypadku ciąży, w okresie pozawałowym i po niedawno przebytej operacji brzucha.

Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39