Mama, tata i dziecko jeżdżą na sankach.
©micromonkey/Fotolia.com

Najlepsze pomysły na świąteczne spotkania poza stołem: gry, kulig, sport

Mama, tata i dziecko jeżdżą na sankach.
©micromonkey/Fotolia.com

Do ciekawszych pomysłów na okołoświąteczne spotkania poza stołem należy organizacja kuligu w tradycyjnych zaprzęgach z końmi. Ciepłe ubrania i lampka rozgrzewającego wina uprzyjemnią każdy kulig. Dobrym pomysłem na spędzenie czasu świątecznego bądź spotkanie w gronie znajomych i przyjaciół jest gra w rzutki, gry na playstation lub wspólny spacer nordic walking.

 

Gdy stopnieje śnieg (świąteczne rozrywki są nierozerwalnie związane z jego obecnością), warto zmienić plany, zamiast zupełnie rezygnować z wychodzenia na dwór. Rodzinę lub przyjaciół można zabrać nad pobliski zbiornik wodny lub do lasu i urządzić pobudzający krążenie krwi marsz z kijkami wokół jeziora zakończony ogniskiem i kiełbaskami.

Pomysły na świąteczne spotkania poza stołem: gry z nutą rywalizacji

Spotkania z przyjaciółmi w okresie świąt i karnawału nie muszą ograniczać się do restauracji lub domu i obfitych posiłków. Dodatkową atrakcją okołoświątecznego spotkania mogą być:

 • paintball tradycyjny. Można odgrywać różne scenariusze i wybierać spośród wielu miejsc do gry – krytych hal, terenów leśnych lub opuszczonych budynków po starych fabrykach. Paintball drużynowy integruje grupę i umożliwia ciekawą formę rozrywki na powietrzu przez cały rok i w każdych warunkach. Dla osób nie lubiących strzelaniny proponujemy podchody.
 • Ognisko lub grill. To doskonałe urozmaicenie kilkugodzinnego obiadu w zamkniętym pomieszczeniu. Należy wcześniej wszystkich uprzedzić, żeby przygotowali ubrania do biesiadowania na zewnątrz. Nikt się wówczas nie przeziębi ani nie zniszczy wieczorowej kreacji.
 • Elektroniczny symulator strzelecki na stacjonarnej lub mobilnej strzelnicy. Wyglądającym realistycznie karabinem sportowym wyposażonym w kamerę i oprogramowanie celuje się wiązką laserową do celów na dużym ekranie. Można wybierać spośród tenisa, rzutek, strzelania do latających kaczek, puszek lub innych obiektów.
 • Kręgle to rozwiązanie umożliwiające odrobinę sportu i emocje rywalizacji, rozmowę i odprężenie przy stole w gronie kilku lub kilkunastu osób.

Jak zorganizować spotkanie świąteczne w formie kuligu

Zrobienie kuligu nie wymaga kilkumetrowych śnieżnych zasp. Z sarmacką fantazją można wyruszyć saniami lub wozami zaprzężonymi w konie, ozdobionymi dzwoneczkami i z płonącymi pochodniami w rękach już po niewielkich opadach śniegu i temperaturze w okolicy 0° Celsjusza. Ten rodzaj karnawałowej rozrywki organizuje się już dla małych grup, a czas trwania uzależniony jest od wcześniejszych ustaleń. Poszukiwania idealnego miejsca na kulig najlepiej zacząć od ośrodków szkoleniowych lub wypoczynkowych, większych zajazdów bądź restauracji położonych na obszarze leśnym albo obok zbiorników wodnych. Aby przejażdżka była jak najbezpieczniejsza dla uczestników, a zwłaszcza dzieci, warto pamiętać o kilku zasadach:

 • wypadków można uniknąć, gdy sań nie przyczepia się do pojazdów mechanicznych – quadów, traktorów, samochodów,
 • kulig nie odbywa się na drogach uczęszczanych przez inne pojazdy,
 • do dużych sań nie powinno się przymocowywać małych sanek, gdyż spłoszone konie mogą je za sobą pociągnąć,
 • wielowarstwowy, ciepły ubiór z nieprzemakalnymi elementami to podstawa,
 • kierowca sań musi być trzeźwy, a dorosłym uczestnikom zabawy można pozwolić na maksymalnie jednego rozgrzewającego drinka.

   

 • Dzięki klockom kilkumiesięczne niemowlę uczy się chwytania. Klocki dla niemowląt: jakie kupić?
 • Zabawy z niemowlakiem to inwestycja w rozwój dziecka. Jak się bawić, wspierając rozwój

Przeładuj

W przeszłości Doda została Miss... Tytuł wybłagała jej mama? Musicie usłyszeć tę historię

zobacz 00:36