mężczyzna wykonuje pompki na uchwytach
©WavebreakMediaMicro/Fotolia

Pompki na uchwytach sprawiają, że trening jest bardziej efektywny

mężczyzna wykonuje pompki na uchwytach
©WavebreakMediaMicro/Fotolia

Uchwyty do pompek to urządzenia, dzięki którym możesz robić pompki bardziej precyzyjnie, przy mniejszym obciążeniu nadgarstka. W zależności od tego, jak ustawisz uchwyty na podłodze, będziesz rozwijać inne partie mięśni, nawet mięśni brzucha. Dzięki temu, że na uchwytach ciało jest trochę uniesione, trening jest bardziej wymagający, ale zarazem bardziej efektywny.

Pompki na uchwytach – triceps

Ustaw uchwyty ukośnie tak, żeby tworzyły boczne ramiona trapezu. Niech uchwyty znajdują się o ok. 5 cm bliżej niż na szerokość ramion. Ułóż się przodem do podłoża, złap uchwyty, ustaw nogi równolegle do siebie tak, żeby ciężar ciała opierał się na palcach. Uginaj ręce w łokciach tak, żeby dotknąć klatką piersiową podłoża, a następnie prostuj je powoli.

 

Odwróć się plecami do podłoża i przy tym samym rozstawieniu uchwytów wykonuj pompki odwrotne. Niech nogi opierają się o podłoże piętami. Unoś się tak, żeby ciało znalazło się w pozycji ukośnej do podłoża.

 

Powtarzaj te ćwiczenia przynajmniej 10 razy.

Pompki na uchwytach – barki

Ustaw uchwyty równolegle do siebie, rozstawione na szerokość ramion. Zginaj ręce w łokciach i prostuj je. Powtórz to przynajmniej 10 razy.

 

Przenieś ciężar ciała do przodu tak, żeby uchwyty znalazły się na wysokości bioder. Podnoś ciało i opuszczaj je. Powtórz to 10 razy.

Pompki na uchwytach – klatka piersiowa

Rozstaw uchwyty w większej odległości niż na szerokość ramion, np. o 5 cm szerzej. Złap dłońmi uchwyty i unoś się na nich, a następnie opuszczaj. Pamiętaj, że klatką piersiową powinieneś dotknąć podłoża. Powtórz to 10 razy.

Pompki na uchwytach – brzuch

Ustaw uchwyty tak, żeby znalazły się na szerokości ramion. Usiądź do nich tyłem i chwyć je w tej pozycji. Przenieś ciężar ciała do tyłu tak, żeby uchwyty znajdowały się w linii prostej z ramionami. Podciągnij się na uchwytach i zegnij uniesione nogi w kolanach. Zginaj i prostuj nogi. Wykonaj to ćwiczenie 10 razy.

Gdzie można kupić uchwyty do pompek?

Uchwyty do pompek znajdują się w większości sklepów sportowych, tych stacjonarnych jak i internetowych. Możesz ich poszukać także w hipermarketach na działach ze sprzętem sportowym. Ceny uchwytów zaczynają się już od 30 zł.

Przeładuj

"Hotel Paradise": Tak Klaudia El Dursi przygotowywała się do nowej roli. Jak jej poszło?

zobacz 00:45