Grupa tańczy polskie tańce ludowe.
©Lukasz Janyst/Fotolia.com

Polskie tańce ludowe: od mazurka do krakowiaka

Grupa tańczy polskie tańce ludowe.
©Lukasz Janyst/Fotolia.com

Polskie tańce ludowe są bardzo barwne i mimo że nie zawsze w Polsce doceniane, robią duże wrażenie za granicą. Często są też elementem imprez folkowych i tematycznych.

 

Świat w natłoku popkultury zaczyna wracać i pielęgnować indywidualne, rdzenne elementy kultury wyróżniające dany kraj lub region (a takim komponentem są właśnie tańce ludowe). Coraz częściej organizuje się pokazy polki, oberka, mazura, kujawiaka i krakowiaka oraz imprezy tematyczne z ludowymi tańcami i strojami.

Folkowe wesele

Dziś elementy tańca ludowego żyją nie tylko na studniówkach czy różnorakich pokazach, ale również w tańcach weselnych. Uczestniczy się w przyjęciach, na których młode pary często decydują się na tematyczne wesela, a za motyw przewodni służy kultura ludowa. Zaproszenia ślubne przygotowane są w stylu folkowym, a przyjęcie organizowane jest w wiejskiej gospodzie. Na tego typu weselach królują tańce ludowe, począwszy od krakowiaka, przez polkę, aż po skocznego oberka. Pojawia się także element strojów ludowych – Panna Młoda zamiast sukni ślubnej w stylu księżniczki, wybiera sukienkę folkową. 

Polka, oberek, kujawiak, krakowiak i mazurek

Do najpopularniejszych polskich tańców ludowych należą: oberek, kujawiak, krakowiak i mazurek. Pochodzą z różnych części Polski, są bardzo barwne i żywiołowe (za wyjątkiem kujawiaka). Kiedyś tańce były bardzo ważną częścią zabaw wiejskich i obrzędów weselnych, a i dzisiaj coraz chętniej kultywuje się dawne tradycje. Polskie tańce za sprawą zespołu ludowego „Mazowsze” budzą zainteresowanie za granicą, m.in.: w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Szwajcarii.

Studniówkowy taniec – polonez

Tańcem narodowym dobrze znanym z epopei narodowej „Pan Tadeusz” jest słynny polonez. Dziś tańczą go m.in. maturzyści podczas studniówki. Jego pierwowzorem był ludowy taniec chodzony, który w zależności od regionu nazywano: pieszym, łażonym, wolnym, chmielowym, gęsim czy wielkim. Początkowo tańczony wśród ludu, z czasem zaczął być ważnym elementem ceremoniału dworskiego. Inaugurował niektóre ważne wydarzenia w celu podkreślenia ich uroczystego charakteru. Tradycja ta zachowała się do dzisiaj, gdyż polonez rozpoczyna bal maturalny.

Tańce obrzędowe

Tańce ludowe kiedyś były częścią różnorakich obrzędów i niosły ze sobą określoną symbolikę. Za przykład mogą tu posłużyć zapusty na len czy konopie, których częścią były tańce wykonywane przez kobiety - im wyżej skakały, tym obfitsze miały mieć plony. Dziś odtwarzane obrzędy ludowe są związane raczej z kultywowaniem narodowej lub regionalnej tradycji.

Muzyka folkowa

Obok tańców popularnym elementem kultury folkowej są piosenki ludowe. Niegdyś muzyka regionalna była przejawem kultury duchowej poszczególnych grup etnicznych. Dziś coraz częściej jej elementy przenikają do popkultury. Widoczne jest to w tekstach piosenek disco-polo czy w teledyskach.

Stroje folkowe

Tańce ludowe nierozerwalnie wiążą się z odpowiednim strojem. Dla kobiet są to długie kolorowe spódnice, cienkie białe koszule, dopasowane kolorowe kamizelki lub serdaczki, podkreślające kobiece kształty. Męskie stroje folkowe są również bardzo barwne. Zwykle są to luźne koszule, kamizelki, luźne spodnie i wysokie buty.

Również pewne detale strojów folkowych zauważalne są we współczesnej modzie. W sklepach można znaleźć: bluzki z folkową tonacją kolorystyczną, chusty w kwiaty, a nawet wianki i biżuterię w ludowym stylu.


Więcej na temat trening modelowanie sylwetki
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36