Pływanie na plecach
© Andres Rodriguez/Fotolia.com

Pływanie na plecach – wzmacnia kręgosłup i spala kalorie

Pływanie na plecach
© Andres Rodriguez/Fotolia.com

Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.

 

Pływanie grzbietem to zwykle pierwszy nauczany styl – jest najprostszy w opanowaniu i idealnie nadaje się na rozgrzewkę przed intensywnym pływaniem kraulem lub motylkiem (inaczej delfinkiem).

Jak pływać grzbietem – krótki instruktaż

Pozycja wyjściowa: swobodne leżenie na wodzie.

1. Leżąc na wznak, poruszaj nogami jak podczas wykonywania pionowych nożyc z lekko ugiętymi nogami. Machaj nimi naprzemiennie w górę i dół. Ruch powinien być nieprzerwany. Nie wynurzaj kolan.

2. Rękoma wykonuj ruch wiosłujący: gdy jedna ręka wiosłuje pod wodą, druga jest ponad powierzchnią. Przypomina to krążenie ramion. Ruch powinien być mocny i w stałym tempie.

3. Pozwól ciału naturalnie się skręcać pod wpływem ruchu ramion.

4. Oddychaj miarowo.

 

Planujesz wybrać się na basen i popływać, lecz nie masz odpowiedniego stroju? Kup go już dziś i pobierz kod rabatowy Modivo, aby zaoszczędzić !

 

Na co uważać podczas pływania na grzbiecie

Chociaż styl grzbietowy jest prosty, także w nim mogą zdarzyć się błędy.

Trenując pływanie na plecach, należy wystrzegać się:

  • zbyt dużego ugięcia w biodrach i wepchnięcia pośladków w głąb wody – sylwetka powinna być prosta, gdyż zbytnie zanurzenie bioder może sprawić, że całe ciało zacznie opadać pod wodę;
  • prostowania rąk przez cały czas – ręce powinny być proste, gdy są na powierzchni. Pod wodą podczas „zbierania” wody należy je lekko ugiąć;
  • zbytniego uginania kolan – nogi powinny być lekko ugięte, ale nie do tego stopnia, by tworzyły kąt 90 stopni z taflą wody.

Co daje pływanie na plecach

Pływanie grzbietem:

  • wzmacnia plecy i barki – jednocześnie nie obciąża tak kręgosłupa jak żabka, dlatego to idealny styl dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa;
  • pozwala na spalenie ponad 300 kalorii w ciągu godziny spokojnego pływania – im intensywniejsze ćwiczenia, tym więcej kalorii;
  • angażuje mięśnie całego ciała – umożliwia to utrzymywanie się na powierzchni wody;
  • poprawia wydolność organizmu;
  • szybkie pływanie zwiększa na kilka godzin metabolizm.

Pływanie na plecach pozwala więc wzmocnić ciało, poprawić kondycję i schudnąć. Jednak jest jeden warunek: należy pływać systematycznie, 2-3 razy w tygodniu.


 
  • Wady postawy u dzieci występujące najczęściej dotyczą kręgosłupa. Sprawdź dlaczego!

Więcej na temat trening gimnastyka zdrowotna
Przeładuj

Natalia Siwiec zapowiedziała, że ma ''asa'' na Dodę. Teraz spotkała się z Piotrem Krysiakiem!

zobacz 01:08