© Maridav/Adobe Stock

Jak wybrać okulary sportowe?

© Maridav/Adobe Stock

Okulary sportowe mają za zadanie nie tylko ułatwiać uprawianie dyscypliny osobom mającym problemy ze wzrokiem, ale również często pełnią funkcję ochronną. Tak jest w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Odpowiedni dobór okularów do aktywności fizycznej może znacząco poprawić komfort uprawiania sportu. Jeśli jednak będą one dobrane niewłaściwie, to w skrajnych przypadkach, osoba z nich korzystająca może stwarzać zagrożenie dla siebie i innych uczestników sportowej rywalizacji.

 

Obecnie wybór okularów do uprawiania sportu jest tak duży, że w sklepach i salonach optycznych dostępne są modele dedykowane konkretnym dyscyplinom. To znacznie ułatwia wybór klientowi, ale nie daje mu gwarancji doboru odpowiedniego rozmiaru czy rodzaju szkieł.

Czym kierować się przy wyborze okularów sportowych?

Zanim rozpocznie się poszukiwania okularów sportowych należy określić ich przeznaczenie. W przypadku osób, które nie mają wady wzroku i poszukują „jedynie” okularów poprawiających komfort uprawiania danego sportu, obędzie się bez wizyty u okulisty. Mimo że większość modeli ma opływowy kształt i idealnie dopasowuje się do twarzy, to jednak mogą one się różnić w zależności od przeznaczenia. Niezależnie jednak od tego, do uprawiania jakiej dyscypliny będą wykorzystywane okulary, przed zakupem zawsze warto zwrócić uwagę na:

 

  • posiadanie certyfikatu bezpieczeństwa CE – taki certyfikat daje gwarancję, że dany produkt wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE),     
  • rodzaje filtrów w szkłach – najbardziej szkodliwe jest promieniowanie UVA i UVB. Z tego względu ważne jest, aby okulary posiadały filtry, które będą przed nim chroniły,
  • możliwość samodzielnego dopasowania okularów do kształtu twarzy – można to zrobić przy pomocy elastycznych końcówek, które pozwalają je zagiąć tak, by pasowały najlepiej.     

Jakie okulary sportowe z korekcją?

Jeżeli osoba poszukująca okularów do uprawiania sportu ma wadę wzroku, to w pierwszej kolejności powinna udać się do okulisty w celu określenia wady. Osoby mające problemy ze wzrokiem powinny sięgnąć po okulary sportowe z korekcją. Do wyboru są okulary:

 

  • z wkładką korekcyjną typu clip-on,
  • korekcyjne z przeciwsłonecznymi nakładkami,
  • z gotową korekcją.         

 

Dodatkowo istnieje opcja wyboru zwykłych soczewek korekcyjnych ze specjalnie dostosowanymi uszlachetnieniami.

Więcej na temat sport okulary trening
Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52