Odzież termoaktywna, to taka, która będzie utrzymywała temperaturę ciała na tym samym poziomie bez względu na warunki zewnętrzne, jednocześnie zapewniając nam komfort w czasie uprawiania sportów. Możemy kupić koszulkę, bluzę, a nawet bieliznę termoaktywną.

Reklama

Decydując się na zakup odzieży termoaktywnej, musimy najpierw określić, do czego jest nam ona potrzebna. Czy na wyprawę na stok i jazdę na snowboardzie, na spacery, czy może do treningów na siłowni.

Gramatura, czyli przeznaczenie termoaktywnej odzieży

Podczas kupowania odzieży termoaktywnej najpierw zwróćmy uwagę na grubość materiału. Wyróżnia się najczęściej trzy rodzaje gramatury tkanin.

1. Cienka, lekka, przewiewna - przeznaczona do wysokich temperatur – sprawdzi się w lecie lub w pomieszczeniu, np. na siłowni. Dzięki utrzymaniu jednakowego poziomu ciepłoty ciała nie dopuści do przegrzania organizmu i tzw. przepocenia podczas aktywności fizycznej. W tej grupie najczęściej spotykane są koszulki i bielizna termoaktywna. Spotyka się również odzież wykonaną z tzw. mikrosiatki (mesh), która maksymalnie odprowadza wilgoć.

Zobacz także

Przeznaczenie: sporty i gry halowe, zajęcia fitness, treningi siłowe, jogging.

2. Średnia – aktywna, idealna na miesiące zimowe i jesienne dla osób bardzo aktywnych fizycznie. Tego typu odzież najlepiej sprawdza się w niskich i średnich temperaturach. Przeznaczenie: np. snowboard, narty, wspinaczka zimowa.

3. Gruba – ciepła, przeznaczona na zimę i chłodniejsze dni, na bardzo delikatną aktywność ruchową, dla osób, które często marzną oraz na ekstremalne wyprawy zimowe.

Przeznaczenie: np. niska aktywność fizyczna w miesiącach zimowych (dla tzw. „zmarźluchów”) lub ekstremalne wyprawy zimowe.

Dopasowanie odzieży i bielizny termoaktywnej

Gdy już wybraliśmy grubość tkaniny, z jakiej powinna być wykonana odzież termoaktywna teraz należy ją dopasować do sylwetki. Bielizna powinna być tzw. drugą skórą. Obcisła bielizna termoaktywna gwarantuje jak najlepsze odprowadzanie wilgoci ze skóry. Pamiętajmy jednak, by nie była za mała. W przypadku koszulki termoaktywnej sytuacja wygląda tak samo. Kupowanie luźnej spowoduje, że nie będzie spełniała swojego zadania. Zdarza się, że nawet bezszwowe czy posiadające płaskie szwy ubrania uwierają i powodują dyskomfort podczas noszenia. Dlatego odzież termoaktywną warto przymierzyć w sklepie.

Funkcje odzieży termoaktywnej

Kluczowymi zadaniami bielizny, koszulki czy bluzy termoaktywnej jest:

  • odprowadzanie wilgoci, czyli potu ze skóry do kolejnych warstw materiału (im materiał jest milszy i delikatniejszy w dotyku tym lepiej absorbuje wilgoć). Niestety ten parametr często idzie w parze z wysoką ceną produktu;
  • izolowanie od niskiej temperatury – jeżeli przeznaczeniem są sporty lub aktywność zimowa;
  • utrzymanie równowagi cieplnej;
  • eliminacja przykrego zapachu – powłoka antybakteryjna – w tym celu dodawane są jony srebra.

Jakość, a cena odzieży termoaktywnej

Wysokiej klasy tkaniny, sposób szycia oraz jakość odzieży termoaktywnej wiąże się niestety z wysoką ceną. Jeżeli zależy nam na komforcie podczas uprawiania sportu, musimy się liczyć z wydatkiem w granicach 70-500 zł w zależności od tego, czy kupujemy bieliznę, koszulkę, czy bluzę. Gdy będziemy właściwie dbać o tego typu ubranie, posłuży nam nawet kilka sezonów.

Jak prać i konserwować odzież termoaktywną

Przed pierwszym założeniem odzieży termoaktywnej należy ją najpierw uprać. Pierzemy ją również po każdym użyciu.

Pranie tkanin termoaktywnych:

Reklama
  • zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, czyli najczęściej w niskich temperaturach,
  • ręcznie lub w delikatnych programach pralek,
  • środki do prania – najlepiej używać specjalnych środków przeznaczonych do prania odzieży termoaktywnej lub delikatnych płynów do prania. Lepiej nie używać środków zmiękczających, czyli płynów do płukania. Mogą one obniżać parametry absorpcyjne tkaniny.
Reklama
Reklama
Reklama