Mężczyzna na siłowni
©GaudiLab/Fotolia

Słabsze efekty, ale większe bezpieczeństwo stosowania – sterydy naturalne

Mężczyzna na siłowni
©GaudiLab/Fotolia

Sterydy anaboliczne szybko dają efekty, ale oprócz przyrostu tkanek mają wiele skutków ubocznych. Naturalne sterydy są bezpieczniejsze w stosowaniu, a ich skuteczność jest porównywalna do popularnych anabolików. Znanymi naturalnymi sterydami są m.in. furostanol, witamina D czy ekdysteroidy.

Ekdysteroidy i brasinosteroidy – naturalne sterydy z roślin

Zawarte w szpinaku, gorczycy, roślinach kapustnych ekdysteroidy i brasinosteroidy to naturalne sterydy roślinne. Ich zaletą jest to, że dają dobre efekty przyrostu tkanki mięśniowej i jednocześnie mają niską wartość androgenną. To właśnie niska wartość androgenna przemawia na korzyść naturalnych sterydów. Niska wartość androgenna oznacza, że naturalne sterydy nie wywołują przerostu męskich cech – zwiększenia agresji, silnego owłosienia ciała i twarzy, łysienia głowy, trądziku.

Witamina D jako naturalny steryd

Witamina D budową przypomina testosteron i ma dużą skuteczność w budowaniu tkanki mięśniowej. Jednak aby przyjmowanie tej witaminy przynosiło zadowalające efekty, jej dawka musi być bardzo duża. A nadmiar witaminy D powoduje wapnienie naczyń krwionośnych.

Naturalne sterydy: furostanol

Steroid roślinny furostanol pozyskuje się z kozieradki. Jest to bezpieczny w stosowaniu steryd, ponieważ nie tylko pozytywnie wpływa na przyrost masy mięśniowej, ale i spala tłuszcz. Oprócz tego furostanol zmniejsza wartość androgenną anabolików, minimalizując efekty uboczne. Zaletą furostanolu jest też oddziaływanie na witaminę D – steryd zawarty w kozieradce podnosi skuteczność anaboliczną witaminy D i przy tym zmniejsza jej wpływ na wapnienie naczyń krwionośnych i ogólnie gospodarkę wapniową.


Przeładuj

"Ślub od pierwszego wejrzenia": Dzień przed ślubem były partner pisał do Agnieszki. Co na to Wojtek?!

zobacz 02:40