pałac i otaczający go park
© whitelook/Adobe Stock

Co warto zwiedzić podczas wycieczek? Jakie muzea w Polsce są najpiękniejsze?

pałac i otaczający go park
© whitelook/Adobe Stock

Pierwsze muzeum w Polsce zostało założone ponad 200 lat temu. W 1801 roku z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej powstało muzeum w Puławach. W Świątyni Sybilli gromadzone były zbiory narodowe. Obecnie do rejestru Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów wpisanych jest ponad 500 muzeów. Zdecydowanie warto zobaczyć chociaż część z nich.

 

Zwiedzając muzea, dowiadujesz się nowych informacji, uczysz się, poznajesz własną tradycję i kulturę. To wspaniałe doświadczenie, które rozwija, wywołuje emocje i otwiera na piękno. Jeśli w sposób szczególny interesujesz się jakąś dziedziną, to na pewno znajdziesz miejsce, które musisz zobaczyć! Jest ich w Polsce mnóstwo. Poniżej przedstawiamy listę trzech muzeów, które warto zaznaczyć jako punkt wycieczki.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

To 22 hektarowy kompleks pałacowo-parkowy otwarty w 1961 r. Obiektami wchodzącymi w skład Muzeum są neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w. ze stałą ekspozycją poświęconą historii rodziny Krasińskich, szczególnie Zygmuntowi Krasińskiemu. Na terenie Muzeum znajduje się także dawna Oficyna Dworska. Są w niej organizowane wystawy czasowe. Ponadto zwiedzić można dwór wybudowany na początku XX w., ptaszarnię, oranżerię, powozownię, stajnię i inne zabudowania. Budynki otacza przepiękny park w stylu angielskim i liczne stawy.

Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Muzeum powstało w 1945 roku. Zwiedzić w nim można Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem francuskim w Nieborowie i Ogród Romantyczny w stylu angielskim Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Obecnie w pałacu mieści się muzeum z elementami wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku. Udało się je stworzyć dzięki wyposażeniu pałacu, które ocalało. Możemy w nim zobaczyć dawne rzeźby, obrazy, grafiki, meble, zegary, tkaniny, zbiory porcelany i zbiory biblioteczne. Muzeum Narodowe w Warszawie uzupełniło kolekcję dziełami sztuki i rzemiosła artystycznego ze swoich zbiorów.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum powstało w 1995 r. w wyniku wydzielenia z Muzeum Narodowego w Warszawie Oddziału w Wilanowie. To 89-hektarowy zespół pałacowo-parkowy. Znajduje się w nim barokowy pałac w Wilanowie, rezydencja Jana III Sobieskiego. Do Muzeum zalicza się także około 35 zabytków i obiektów architektonicznych, m.in. oficynę kuchenną, stajnię, oranżerię, pompownię, dom ogrodnika, most rzymski. W skład obiektu wchodzą dwa parki - wilanowski i park Morysin. Otacza je Jezioro Wilanowskie.

 

Więcej na temat podróże muzeum
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43