Dziewczyna ćwiczy piltes
Pixabay/ffuenzalida0/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Pilates – trening rehabilitacyjny i odchudzający

Dziewczyna ćwiczy piltes
Pixabay/ffuenzalida0/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Pilates – tak samo jak każda regularna forma ruchu – w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda dla sylwetki. Poza tym pomaga w leczeniu wielu dolegliwości, zwłaszcza tych związanych z kręgosłupem i krążeniem. Program ćwiczeń można dostosować indywidualnie, a jest w czym wybierać – istnieje ponad 500 treningów pilatesowych. Ta forma ćwiczeń nadaje się zarówno dla osób o świetnej kondycji fizycznej jako forma uzupełnienia i zwiększenia efektywności treningów, jak i dla tych, którzy planują stopniową zmianę swojego trybu życia na bardziej aktywny.

Czym jest pilates?

Pilates to łagodny trening całego ciała, który został opracowany z myślą o utrzymaniu kondycji u kontuzjowanych sportowców i tancerzy. W jego skład wchodzi ponad 500 ćwiczeń inspirowanych baletem i jogą. Podstawą pilatesu jest rozciąganie, a także naprzemienne spinanie i rozluźnianie mięśni. Najważniejsze w tej formie ćwiczeń są koncentracja i dokładność, a więc liczy się nie intensywność, a precyzja. Tempo można dostosować do własnych możliwości i stopniowo je zwiększać w miarę poprawiania się kondycji ciała. Drugi filar pilatesu to synchronizacja oddechu z ruchami ciała. Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń pilatesowych wzmacnia nie tylko główne mięśnie organizmu, ale także te mniejsze, które ciężko pobudzić podczas treningów siłowych i aerobowych.

Jak ćwiczyć pilates?


Pilates można ćwiczyć zarówno w domu, jak i na siłowni – i tu, i tu osiąga się podobne efekty. Tym, co różni siłownię od ćwiczeń w domu jest obecność profesjonalnego trenera i możliwość wykorzystania sprzętu (cadillaca, reformera), który wymaga włożenia w ćwiczenia trochę więcej siły. Do treningu w domu wystarczy mata, ale przydają się też gumowa piłka i taśma. Ćwiczenia powinno się wykonywać 3–4 razy w tygodniu przez ok. godzinę. Jednym z popularniejszych domowych ćwiczeń pilatesowych jest „półksiężyc”, który bardzo dobrze wpływa na kondycję pleców i poprawia giętkość kręgosłupa. Aby ćwiczyć tą metodą:
1. Usiądź na macie i lekko zegnij nogi w kolanach.
2. Wyprostuj plecy.
3. Biorąc długi wdech, kładź kręgosłup na macie – krąg po kręgu.

4. Dotknij łopatkami do podłogi, ale nie kładź głowy.
5. Zacznij wydychać powietrze i jednocześnie unoś stopniowo plecy tak, jakbyś chciała brzuchem i klatką piersiową owinąć piłkę.

6. Utrzymuj zaokrąglenie pleców do momentu, aż wrócisz do pozycji wyjściowej.
7. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

Podczas ćwiczenia „półksieżyca” możesz wspomagać się taśmą założoną na kości śródstopia.

Jakie efekty daje pilates?

Pilates jest idealną metodą ćwiczeń zwłaszcza dla osób prowadzących na co dzień siedzący tryb życia i borykających się z bólami i skrzywieniami kręgosłupa. Wykonywany regularnie pozwala pozbyć się uciążliwych dolegliwości i skorygować wady postawy. Poza tym dzięki pilatesowi można:

 • zredukować zbędną tkankę tłuszczową,
 • ukształtować figurę,
 • zyskać płaski brzuch,
 • wpłynąć na elastyczność ciała,
 • poprawić siłę fizyczną, stabilność i mobilność,
 • wzmocnić mięśnie całego ciała,
 • złagodzić kontuzje i urazy,
 • wzmocnić równowagę i koordynację ruchową,
 • poprawić krążenie krwi,
 • nauczyć się lekkości, płynności i rytmiczności ruchów,
 • wyrobić sobie nawyk prawidłowego, pełnego oddechu,
 • zrelaksować się i poprawić sobie samopoczucie,
 • zyskać większą świadomość swojego ciała.

Pojawienie się efektów pilatesu przy częstych i intensywnych treningach można obserwować już w pierwszych tygodniach od rozpoczęcia ćwiczeń, natomiast przy mniej regularnych – ok. 6 tygodnia

Przeładuj

Ida Nowakowska obawia się o relacje po programie "Dance, Dance, Dance"! Już podpadła uczestnikom?

zobacz 02:22