Joga śmiechu
© Spiber.de/Fotolia.com

Joga śmiechu – pomaga wyrażać uczucia i poprawia nastrój

Joga śmiechu
© Spiber.de/Fotolia.com

Joga śmiechu to metoda gimnastyczna i ścieżka rozwoju osobistego. Łączy ćwiczenia wywołujące śmiech, klasyczne ćwiczenia jogi i ćwiczenia relaksacyjne. Pozytywnie wpływa na nastrój i pomaga otworzyć się na innych.

 

Zajęcia z jogi śmiechu mogą korzystnie wpływać na samopoczucie, ponieważ organizm ludzki nie rozróżnia efektów śmiechu wywołanego świadomie i spontanicznego.

Historia jogi śmiechu

Joga śmiechu zrodziła się w Indiach. Jej pionierem jest dr Madan Kataria. Indyjski internista w 1995 roku zainicjował koncepcję wykorzystania śmiechu, jako czynnika, który pozytywnie wpływa na nastrój i zdrowie.

Korzyści z jogi śmiechu

Joga uśmiechu korzystnie wpływa na zdrowie. Śmiech zwiększa kreatywność. Redukuje stres i rozluźnia napięcia. Dostarcza dużą dawkę tlenu i zwiększa poziom energii. Pobudza wydzielanie endorfin. Poprawia nastrój. Ułatwia kontakt z innymi. Sprawia, że uczestnicy stają się bardziej otwarci i lepiej współpracują w grupie. Joga zwiększa częstotliwość śmiania się na co dzień. Ułatwia spontaniczne reagowanie śmiechem.

Jak wyglądają zajęcia jogi śmiechu?

Joga śmiechu jest połączeniem standardowych ćwiczeń śmiechowych i klasycznych ćwiczeń jogi – oddechowych i relaksacyjnych. Celem zajęć jest próba opanowania zdolności podnoszenia samych siebie na duchu. Ćwiczenia odbywają się w grupie. Uczestnicy zachowują ze sobą kontakt wzrokowy. Zajęcia z jogi śmiechu polegają na wykonywaniu serii ćwiczeń, które aktywizują i rozciągają ciało. W trakcie sesji przeprowadzane są także tzw. „ćwiczenia śmiechowe”. Są one wykonywane na zmianę z klasycznymi ćwiczeniami oddechowymi jogi oraz elementami tańca. Zaletą ćwiczeń jest atmosfera – klimat zabawy połączony jest z dynamiką zajęć i techniką ćwiczeń. Po zakończonym treningu uczestnicy wykonują serię ćwiczeń relaksacyjnych.

Przeciwwskazania do uczestnictwa w sesji jogi śmiechu

Z zajęć jogi śmiechu zrezygnować powinny osoby ze skłonnościami do padaczki. Sesja odradzana jest osobom z przepuklinami, chorobami serca i chorobami psychicznymi. Osoby, które mają inne problemy zdrowotne, powinny skontaktować się z lekarzem i skonsultować możliwość wykonywania ćwiczeń aerobowych, które wykorzystują głośny śmiech.

 

Cena zajęć z jogi śmiechu wynosi 40-50 zł. 


Więcej na temat gimnastyka zdrowotna
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05