dziewczyna ze słuchawkami nausznymi na uszach
©Samo Trebizan/Fotolia.com

Rodzaje słuchawek – douszne, wokółuszne, nauszne, kanałowe – jakie je wybrać?

dziewczyna ze słuchawkami nausznymi na uszach
©Samo Trebizan/Fotolia.com

Przy zakupie słuchawek należy zwrócić uwagę na jakość dźwięku pod względem basu, średnicy, góry i sceny. Na rynku dostępne są urządzenia douszne, nauszne, kanałowe i wokółuszne. Niekiedy warto też zdecydować się na takie dodatki, jak system redukcji szumów, mikrofon czy sprzęt bezprzewodowy.

Najłatwiej jest wybrać słuchawki, wypróbowując je przed zakupem – słuchając ulubionej muzyki. Warto zwrócić uwagę na liczne parametry, które świadczą o jakości sprzętu.

Najważniejszy jest dźwięk

Przy wyborze słuchawek najważniejsza jest jakość dźwięku. Należy więc dokładnie ustalić, jakich parametrów najbardziej się oczekuje od tego urządzenia. Pod tym względem wyróżnia się następujące składowe:

  • Bass – dźwięki o najniższych częstotliwościach, należą do nich bębny i wszystkie dźwięki wyznaczające rytm. Jeśli ten parametr jest podkreślony, to słyszy się miękkie i gładkie dźwięki wprowadzające głębię w muzyce. Większość klientów woli basy o wysokiej rytmice i wydźwięku.
  • Średnica – są to dźwięki znajdujące się pośrodku słyszalnego spektrum. Najważniejsza w tym względzie jest barwa, która charakteryzuje muzykalność słuchawek. Jeśli średnica jest nasycona, to każdą piosenkę słychać w nieco inny sposób. Jeśli jednak ta wartość jest zbyt podkreślona, to muzyka staje się jałowa.
  • Góra – ten parametr określa najwyższe dźwięki, czyli talerze, świsty i małe detale dające charakter melodii. Jeśli góra jest „schowana”, to w muzyce dominuje bas. Słuchawki elektrostatyczne są wyspecjalizowane w najlepszej rozdzielczości wysokich dźwięków, jednak to jeden z najdroższych rodzajów sprzętu na rynku.
  • Scena – określa zróżnicowanie poszczególnych parametrów. Gdy słucha się dużo muzyki elektronicznej, warto wybrać słuchawki z szeroką sceną, ponieważ występuje tam wiele złożonych efektów. Dla fanów spokojnej muzyki poleca się sprzęt z mniejszą sceną, która jest bardziej wyczulona na konkretne instrumenty.

Rodzaj budowy słuchawek – wokółuszne, nauszne, douszne, dokanałowe

Słuchawki wokółuszne mają charakterystyczne duże nauszniki, więc najczęściej używa się ich w domu. Są one połączone pałąkiem wokół głowy i dotykają uszu materiałową poduszką. Sprzęt ten cechuje się wysoką jakością dźwięku i najlepszą izolacją bodźców z zewnątrz.

Słuchawki nauszne nie obejmują całych uszu, tylko są na nich zawieszone. Są mniejsze od modeli wokółusznych i nie obciążają tak małżowin. Ten rodzaj słuchawek wybiera się w celu korzystania z nich zarówno w domu, jak i na spacerze.

Słuchawki douszne (pchełki) są stosowane głównie do telefonów i wkłada się je do okolicy wewnątrzusznej. Ciężko jest jednak dopasować ten model, ponieważ każdy ma inny kształt ucha, a z reguły nie można ich zmierzyć przed zakupem.

Słuchawki dokanałowe są podobne do dousznych, jednak wkłada się je głębiej. Dobrze tłumią dźwięki otoczenia, jednak po dłuższym stosowaniu nieprzyjemnie zasysają w uszach. W słuchawkach dokanałowych i dousznych dźwięk nie rozchodzi się po małżowinie usznej tylko jest bezpośrednio wprowadzany do kanału, co może przyczynić się do osłabienia słuchu w przyszłości.

Dodatkowe funkcje słuchawek – mikrofon, redukcja szumów, bezprzewodowość

Popularnym dodatkiem jest wyposażenie słuchawek w mikrofon dołączony do kabla, dzięki czemu można rozmawiać w nich przez telefon. Za jego pomocą można też zatrzymać muzykę czy zmienić jej poziom głośności.

Nowsze modele są też wyposażone w aktywną redukcję szumów, dzięki czemu wiele zewnętrznych sygnałów jest wyciszona.

Coraz częściej spotyka się też słuchawki bezprzewodowe. Podłącza się je do urządzenia przez bluetooth lub radio, co umożliwia odejście do źródła dźwięku na nawet 30 metrów. Jest to wybór preferowany przez osoby, które nie lubią okablowania. Minusami tego rozwiązania są: wyższa cena, kłopoty z zasięgiem i gorsza jakość dźwięku. Słuchawki bezprzewodowe o jakości porównywalnej z przewodowymi są od nich zwykle dwukrotnie droższe.

Więcej na temat akcesoria Bieganie
Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52