Trening muay-thai
© oneinchpunch/Fotolia.com

Muay thai – efektowny i brutalny tajski boks

Trening muay-thai
© oneinchpunch/Fotolia.com

Muay thai jest tajskim boksem (zwanym również syjamskim), którego cechą charakterystyczną jest używanie podczas walki, oprócz pięści, również stóp, łokci i kolan. Walki są rozgrywane w ringu w poszczególnych kategoriach wagowych zawodników i zawodniczek.

Muay thai – walki amatorskie i zawodowe

Obecnie na świecie tajski boks cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na jego widowiskowość. Muay thai to wywodząca się z Tajlandii sztuka walki, która uzyskała tam miano sportu narodowego. Podczas walk i treningu czasem jeszcze zachowuje się dawną formułę, która uwzględnia medytację, taniec przed walką (wai-kru) przy dźwiękach tradycyjnej tajskiej muzyki oraz noszenie opasek na głowie i ramionach. Rygorystyczny kodeks etyczny i morderczy trening czynią z tajskiego boksu bardzo trudną dyscyplinę.

Cechy charakterystyczne muay thai

Ring, w którym odbywają się walki, dzieli się na mały (wym. 6,10 x 6,10 m) i duży (wym. 7,30 x 7,30 m) – wybór zależy od kategorii wagowej zawodników/zawodniczek. Stosowanie niskich kopnięć okrężnych, z których najbardziej popularne jest tzw. low-kick, które są zabronione w kick-boxingu, to element charakteryzujący muay thai. Jest to bardzo bolesne kopnięcie w udo. W tajskim boskie równie ważny jest klincz, czyli walka w zwarciu. Polega to na przytrzymaniu się zawodników (wyłącznie rękami i w pozycji stojącej) w walce – w boskie tajskim najczęściej wygląda on w ten sposób, że zawodnicy splatają ramiona na karku przeciwnika stykając się czołami. Charakterystyczne w muay thai oprócz kopnięć kolanami jest blokowanie przeciwnika nogami, przechwyty nóg oraz uniki. Walka obejmuje 4 rundy po 2 minuty każda. Zwycięstwo jest orzekane przez sędziów i może nastąpić w wyniku przewagi punktowej, nokautu lub stwierdzonej znacznej przewagi jednego zawodnika nad drugim. Najlepiej oceniani są zawodnicy, którzy stosują dynamiczne kopnięcia i statyczny styl walki – bez podskoków charakterystycznych dla kick-boxingu oraz boksu tradycyjnego.

Muay thai – walki amatorskie i zawodowe

Ze względów bezpieczeństwa walki amatorów odbywają się z użyciem specjalnych ochraniaczy (na zęby, golenie, krocze, tułów i łokcie) oraz rękawic bokserskich. Strój to koszulki bez rękawów oraz krótkie spodenki. W odmianie zawodowej rezygnuje się z ochraniaczy (z wyjątkiem krocza i zębów) oraz koszulek (nie w przypadku kobiet). Wszystkie walki odbywają się bez obuwia.

 

Nad prawidłowością walk oraz wszelkimi zasadami dotyczącymi technik muay-thai czuwa Światowa Federacja Amatorskiego Muay Thai (IFMA). W Polsce taką rolę sprawuje Polskie Zrzeszenie Muay Thai (PZMT).

 

Przeładuj

Basia Kurdej-Szatan zdradza, kiedy wróci do "M jak miłość"! "Znam już termin"

zobacz 00:51