Misja nogi! 5 ćwiczeń na zgrabne uda i łydki
© Schum/Adobe Stock

Ćwicząc mięśnie nóg, nie tylko dbamy o ich wygląd, ale także spalamy więcej kalorii niż, na przykład, ćwicząc w tym samym czasie mięśnie ramion. Walkę o zgrabną sylwetkę warto więc zacząć od treningu dolnej partii ciała.

Walczysz z nadmiarem tłuszczyku? Ćwicz nogi!

Przypomnij sobie jak szczupłe i zgrabne są nogi biegaczy mijających cię podczas porannego joggingu. To nie zasługa matki natury, a regularnych ćwiczeń mięśni nóg. Mięśnie znajdujące się w kończynach dolnych są najcięższe (mięsień czworogłowy uda) i najdłuższe (mięsień krawiecki), ćwicząc więc tę partię ciała spalasz więcej kalorii niż podczas ćwiczenia mniejszych mięśni w tym samym czasie.

Przysiady, wymachy i uniesienia nóg

Poniżej znajdziesz 5 ćwiczeń angażujących głównie mięśnie ud, łydek i pośladków. Wykonuj je po kolei, robiąc po każdym 15 sekundową przerwę. Liczba powtórzeń powinna być uzależniona od twojej kondycji, na początek spróbuj z 10 lub 15. Całą sekwencję powinno się powtórzyć 3 razy, a pierwsze efekty będą widoczne już po 3 tygodniach regularnego ćwiczenia. Do dzieła!

Nożyce

Połóż się na boku i wyprostuj nogi. Górną część tułowia podeprzyj na ręce zgiętej w łokciu. Powolnym ruchem podnieś wyprostowaną nogę i zatrzymaj na wysokości biodra, a następnie takim samym powolnym ruchem opuść ją w dół. Nie odkładaj nogi, zadbaj o to, by przez całe ćwiczenie mięśnie ud, łydek i pośladków były napięte. Wykonuj na obie nogi.

Krok i wykrok

Stań prosto i połóż ręce na biodrach. Zrób krok do przodu, zginając obie nogi w kolanach - pamiętaj żeby tylnej nie odrywać od podłogi! Kąt, pod którym zginasz kolana, powinien wynosić 90 stopni. Powtórz na obie nogi.

Przysiady

Klasyczne przysiady to doskonały trening mięśni nóg! Stań wyprostowana w lekkim rozkroku (maksymalnie na szerokość bioder). Wykonuj powolne przysiady, dbając o to, by kolana pozostały w tej samej pozycji. Podczas przysiadu twoje uda powinny stworzyć z łydkami kąt prosty.

Boczny wykrok

Stań prosto i zrób krok w bok, uginając nogę wykroczną (tę którą robisz wykrok) w kolanie. Im głębszy wykrok zrobisz tym mocniej pobudzisz swoje mięśnie do pracy, zadbaj tylko o to, by ich nie nadwyrężyć. Powtórz ćwiczenie na obie nogi.