Wyposażenie siłowni.
©Dmitry Vereshchagin/Fotolia

Przyrządy na siłowni – maszyny aerobowe i przyrządy siłowe

Wyposażenie siłowni.
©Dmitry Vereshchagin/Fotolia

Maszyny na siłowni ułatwiają wyizolowanie określonych grup mięśni i ich zaangażowanie w wysiłek fizyczny. Często pomagają uniknąć kontuzji i nadwyrężeń i sprawiają, że trening jest bezpieczniejszy. Zaletą przyrządów na siłowni jest także kształcenie koordynacji ruchowej.

 

Maszyny na siłowni można zakwalifikować do trzech grup:

 • przyrządy siłowe – np. sztanga w leżeniu. Przyrządy siłowe pomagają zbudować masę mięśniową;
 • akcesoria w strefie „ciężarów wolnych” – w tej grupie znajdują się np. hantle stałe i regulowane oraz sztangi, które służą zwiększeniu masy mięśniowej;
 • maszyny aerobowe – np. bieżnia. Są to przyrządy na siłowni, które pomagają spalić kalorie i wymodelować szczupłą sylwetkę.

Maszyny na siłowni – przyrządy siłowe

Do najpopularniejszych przyrządów siłowych należą: suwnica na nogi, ławka do brzuszków, sztanga w leżeniu i motyl.

 

 • Motyl to przyrząd na siłowni, który angażuje mięśnie pleców i klatki piersiowej. Ćwiczenia na motylku wykonywane są na siedząco z rękami wyciągniętymi i zgiętymi pod kątem 90º. Przedramiona oparte są na rączkach motyla, do których dokładane są obciążenia. Ćwiczenie polega na ściąganiu rąk do siebie.

 

 • Suwnica na nogi to maszyna na siłowni, która angażuje mięśnie ud, pośladków i łydek. Na suwnicy można ćwiczyć w pozycji siedzącej lub leżącej. Pozycja początkowa ćwiczeń to lekko zgięte nogi w kolanach. Trening polega na przesuwaniu („wypychaniu”) nogami ciężaru znajdującego się na suwnicy.

 

 • Ławka do brzuszków pomaga wzmocnić mięśnie brzucha. Służy do wykonywania skrętów i skłonów. Ławka ma regulowany kąt odchylenia ciała. Po jednej stronie ławki do brzuszków zamontowany jest uchwyt podtrzymujący nogi.

 

 • Sztanga w leżeniu wzmacnia mięśnie ramion, klatki piersiowej, rąk i pleców. Ćwiczenie na tej maszynie w siłowni odbywa się w pozycji leżącej na specjalnie przygotowanej ławce. Nad ławką zamocowane są rączki, do których dokładane są obciążenia. Sprzęt imituje podnoszenie ciężarów za pomocą sztangi.

Przyrządy na siłowni – maszyny aerobowe

Należy pamiętać, że przed każdymi ćwiczeniami na siłowni należy wykonać rozgrzewkę, która podniesie osiągi ćwiczeń i ograniczy ryzyko kontuzji. Do najpopularniejszych maszyn aerobowych należą: bieżnia, rowerek stacjonarny, stepper i narciarz biegowy – orbitrek.

 

 • Bieżnia to sprzęt, który wyposażony jest w specjalną taśmę umożliwiającą chodzenie lub bieganie – zależnie od preferowanego tempa ćwiczeń. Ćwiczenia na bieżni przyspieszają tętno i poprawiają wydolność organizmu.

 

 • Stepper to sprzęt przeznaczony do ćwiczenia mięśni nóg. Ćwiczenie na stepperze imituje wchodzenie po schodach. W trakcie treningu obydwie stopy ustawione są na pedałach, należy na zmianę dociskać je do podłogi.

 

 • Narciarz biegowy nazywany jest też orbitrekiem lub rowerem eliptycznym. To przyrząd na siłowni, który angażuj mięśnie nóg, pośladków i ramion i tułowia. Pozytywnie wpływa na układ krążeniowo-oddechowy. W trakcie treningu na orbitreku osoba wykonująca ćwiczenie porusza jednocześnie rękami i nogami. Tempo chodzenia dopasowywane jest indywidualnie. Trenowanie na narciarzu biegowym mniej obciąża ścięgna i stawy niż tradycyjny jogging.

 

 • Rower stacjonarny to imitacja tradycyjnej jazdy na rowerze. Ćwiczenie na rowerku pomaga spalić kalorie i rozbudować mięśnie ud i pośladków. Przyrząd jest regulowany. Wysokość siodełka i kierownicy, tempo i obciążenie mogą być dopasowane do ćwiczącego. Właściwa pozycja do jazdy na rowerze to lekko zgięte kolana po postawieniu nóg na pedale. 

Więcej na temat trening modelowanie sylwetki
Przeładuj

Tomson i Baron w szoku! Występ uczestników "The Voice of Poland" mocno zaskoczył jurorów!

zobacz 01:11