Kitesurfing – ekstremalny sport na lato.
© Артур Дидык/Adobe Stock

Kitesurfing - czym jest i jak i gdzie zacząć uprawiać ten sport?

Kitesurfing – ekstremalny sport na lato.
© Артур Дидык/Adobe Stock

Jeszcze kilka lat temu kitesurfing był mało znaną w Polsce dyscypliną. Z roku na rok popularność sportu, który polega na ślizganiu po wodzie na desce wyposażonej w latawiec, stale rośnie. Dzięki temu poprawiają się warunki do uprawiania tej dyscypliny w naszym kraju. Teraz swoich sił w niej można spróbować praktycznie w każdej nadmorskiej miejscowości.

 

Każda odmiana surfingu jest bardzo wymagająca. Nie inaczej jest z kitesurfingiem, który uchodzi za sport ekstremalny. Jest on polecany szczególnie osobom, które lubią połączenie adrenaliny z pokaźną dawką emocji.

Gdzie w Polsce uprawiać kitesurfing i ile to kosztuje?

Dzięki dynamicznemu rozwojowi dyscypliny, w Polsce stale przybywa miejsc, w których można rozpocząć przygodę z kitesurfingiem. Najbardziej popularnymi miejscami do nauki i uprawiania popularnego „kite'a” w naszym kraju należą miejscowości położone w okolicach Zatoki Puckiej i Półwyspu Helskiego. Tam warunki do uprawiania tej dyscypliny są znakomite – często wieje silny wiatr, woda w morzu jest płytka, a duża przestrzeń na lądzie pozwala na bezpieczne startowanie i lądowanie.

 

We wspomnianych nadmorskich rejonach można znaleźć wiele wyspecjalizowanych szkół nauki kitesurfingu. Osoby, które nie mają doświadczenia w tej dyscyplinie, koniecznie powinny zdecydować się na zajęcia pod okiem instruktora. Szkoły nauki oferują kursy na różnych poziomach zaawansowania. Dla osób początkujących podstawowy kurs trwa 4-5 godzin i jest rozłożony na dwa dni. W tym czasie uczestnik poznaje podstawowe zasady bezpieczeństwa, techniki operowania latawcem na wodzie, a także nabywa umiejętność podłączenia całego sprzętu.

 

Ceny pakietów podstawowych oscylują w okolicach 600-700 złotych. Ci, którzy mają już jakieś doświadczenie w kitesurfingu mogą zdecydować się na bardziej złożone kursy, po których mogą bezpiecznie samodzielnie ślizgać się na wodzie. Tego typu kursy trwają dłużej (kilka dni), a ich koszt waha się od 900 do nawet 2000 złotych.

Dla kogo jest kitesurfing?

Trzeba zaznaczyć, że kitesurfing mogą ćwiczyć osoby, które potrafią pływać. Bez tego uprawianie tej dyscypliny byłoby zbyt ryzykowne dla życia. Przed zapisaniem się na kurs warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma się wystarczająco dużo odwagi na tak ekstremalną formę zabawy. Jeżeli już na tym etapie pojawiają się wątpliwości, to prawdopodobnie lepiej poszukać innej rozrywki.

Więcej na temat Ćwiczenia treningi Urlop
Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27