kobieta z mężczyzną trenują na siłowni
Image by LifetimeStock.com

Skuteczne odżywki na rzeźbę: izolaty i hydrolizaty białka

kobieta z mężczyzną trenują na siłowni
Image by LifetimeStock.com

Odżywki na rzeźbę uzupełniają aminokwasy, na których niedobór może narażać dieta redukcyjna o ujemnym bilansie kalorycznym. Żeby nie dopuścić do wystąpienia zmian katabolicznych w mięśniach, niszczenia tkanki mięśniowej, należy stosować odżywki białkowe. Uzupełnią one aminokwasy, zanim organizm zacznie pozyskiwać je z mięśni.

Czego dostarcza odżywka białkowa na rzeźbę?

W czasie, kiedy dieta i trening ukierunkowane są na redukcję, organizm może potrzebować dodatkowych aminokwasów, ponieważ dieta redukcyjna nie dostarcza mu ich w wystarczającej ilości. Odżywki na rzeźbę powinny zatem dostarczać łatwo przyswajalnych białek, nie powinny przy tym zawierać zbyt wielu węglowodanów i tłuszczów. Najczęściej odzywki białkowe są dostępne w postaci sproszkowanego izolatu lub hydrolizatu.

Izolat białka jako odżywka na rzeźbę

Izolat białka to, jak sama nazwa wskazuje, odizolowane w procesie mikrofiltracji od tłuszczów i węglowodanów białko. Białko stanowi ok. 90% izolatu.

 

Przyjmowanie izolatu pomaga uzupełnić niedobór białek. Izolat jest łatwo i szybko przyswajalny, przyjmuje się go bezpośrednio przed lub po wysiłku fizycznym. Izolat sprawia, że organizm nie gromadzi cukru, daje też uczucie sytości, które sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.

Hydrolizat białka jako odżywka na rzeźbę

Hydrolizat białka to białko poddane hydrolizie. Dzięki temu procesowi przybiera postać częściowo strawionego białka. Jest dzięki temu łatwiej i szybciej przyswajalne. Hydrolizaty zawierają od 90 do 100% białka.

 

Przyjmowanie hydrolizatu skutecznie regeneruje tkankę mięśniową i sprzyja budowie masy mięśniowej, obniża przy tym ciśnienie krwi i redukuje zły cholesterol.

 

Wadą hydrolizatów jest ich cena: 500 g hydrolizatu białka serwatkowego kosztuje ok. 100-150 zł, podczas gdy za taką samą ilość izolatu białka serwatkowego zapłacimy ok. 45-55 zł. Zazwyczaj jednak zawierają większy procent białka niż izolaty.

Niebezpieczne odżywki na rzeźbę

Niektóre odżywki, które sprzyjają redukcji i poprawiają metabolizm, są szkodliwe dla zdrowia. Unikaj suplementów, które mają w składzie substancję o nazwie DMBA (dimetylobutylamina), działa ona jak amfetamina, jej używanie może skutkować poważnym uszkodzeniem serca, a nawet śmiercią.

 

Inną szkodliwą substancją, obecną w suplementach dla kulturystów, jest ETH (etylamfetamina), pochodna metamfetaminy. Po zażyciu tej substancji można poczuć gwałtowny przypływ energii, ale po pewnym czasie przychodzą objawy typowe dla objawów „kaca” narkotykowego: kołatanie serca, drgawki, obniżenie nastroju.


Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36